Lesko: W trosce o byt leskiego szpitala. Spotkanie z Wiceminister Zdrowia

Lesko: W trosce o byt leskiego szpitala. Spotkanie z Wiceminister Zdrowia

Gigantyczne zadłużenie Szpitala Powiatowego w Lesku i katastrofalne skutki jakie może ta sytuacja lada dzień przynieść, były tematem rozmów 15 stycznia br. podczas spotkania w Urzędzie Miasta i Gminy Lesko, w trakcie którego poszukiwano form wsparcia ze strony państwa, by zapobiec zamykaniu oddziałów czy likwidacji placówki.

Po ostatniej wizycie Burmistrza Adama Snarskiego w stolicy u Wiceministra Zdrowia Wojciecha Koniecznego, sytuacja wokół szpitala leskiego zaczęła nabierać tempa. Tym razem na zaproszenie Posła na Sejm RP Bartosza Romowicza w Lesku gościła jego odpowiedniczka, Wiceminister Zdrowia profesor Urszula Demkow. Przyjechała wraz z przedstawicielem Wojewody Podkarpackiej Jakubem Dzikiem.

W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy szpitali z Leska i Ustrzyk, lekarze, pielęgniarki i położne reprezentujące placówki, jak i związki zawodowe z Leska, Ustrzyk Dolnych i Sanoka. Zaproszenie przyjęli także samorządowcy: Starosta Leski Andrzej Olesiuk i Starosta Bieszczadzki Marek Andruch wraz z Radnymi powiatów leskiego i bieszczadzkiego. Niestety zabrakło Starosty Powiatu Sanockiego Stanisława Chęć i dyrektora tamtejszego szpitala Grzegorza Panek.

W trakcie spotkania uczestnicy przybliżyli Pani Wiceminister specyfikę regionu bieszczadzkiego, a to: ogromny obszar działania naszych służb w granicach trzech górzystych powiatów, duże odległości dojazdu do pacjentów, czy najmniejsze zaludnienie w skali kraju, które są nieadekwatne do wytycznych krajowych, a co za tym idzie i niskich kontraktów Powiatowego Szpitala w Lesku z Narodowym  Funduszem Zdrowia. Tak więc niski kontrakt Szpitala Powiatowego w Lesku z NFZ spowodowany złą wyceną świadczeń prowadzonych w tej jednostce, bo uogólniony dla całej Polski, a nie do indywidualnych wyliczeń sprawia, że na dzień dzisiejszy widmo „upadku” jest coraz wyraźniejsze.

W trakcie spotkania bardzo jednoznacznie zabrzmiał głos Wiceminister Demkow, która stwierdziła że zrobi wszystko co w Jej mocy, by problem z pozytywnym skutkiem został jak najszybciej rozwiązany na poziomie Ministerstwa Zdrowia. Jednoznacznie też wybrzmiał głos Burmistrza Snarskiego, który wskazał na uciekający czas oraz potrzebę zakasania rękawów i ratowania placówki dla dobra zarówno pacjentów, jak i ratowania setek miejsc pracy. 

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email