Przemyśl: 21. Konkurs na pisankę

Przemyśl: 21. Konkurs na pisankę

Centrum Kulturalne w Przemyślu ogłasza po raz dwudziesty pierwszy konkurs na pisankę. Zależy nam na ochronie i wyszczególnieniu osobliwej dziedziny sztuki ludowej, jaką są pisanki, co służy podkreśleniu dziedzictwa kulturowego naszego regionu.

Do udziału w konkursie zapraszamy osoby posiadające umiejętności wykonywania pisanek metodami tradycyjnymi oraz współczesnymi, jednak nawiązującymi do tradycyjnego wzornictwa i kolorystyki.

Zasięg konkursu obejmuje powiaty: jarosławski, lubaczowski, przemyski, przeworski, łańcucki, leżajski.

Pisanki powinny być wykonane na jajkach naturalnych, nie dopuszcza się wykorzystywania półproduktów w postaci gotowych jaj plastikowych i styropianowych oraz nanoszenia gotowych wzorów. Należy wystrzegać się niepotrzebnych, zbędnych ozdób takich jak: sztuczne perły, plastikowe złociste kuleczki, taśmy pasmanteryjne, blaszki.

W ramach konkursu mieści się także kategoria „Mistrz-Uczeń”, skierowana do dzieci i młodzieży wykonującej pisanki. W ten sposób pragniemy zachęcić do przekazywania umiejętności pisankarskich młodemu pokoleniu. Chcąc zachować autentyczną formę przekazu umiejętności prosimy przygotować do konkursu pisanki Mistrza w ilości 10 sztuk oraz Ucznia w ilości 5 sztuk. W kategorii „Mistrz-Uczeń” oceniany jest Uczeń, zaś Mistrz jest oceniany w kategorii dla dorosłych.

Wszystkie zgłoszone do konkursu pisanki będą prezentowane w wirtualnej wystawie internetowej, a rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 10 kwietnia 2022 roku w Centrum Kulturalnym w Przemyślu, w sali widowiskowej o godz. 13.00.

Prosimy o dostarczenie pisanek w koszyczku – do ozdoby używając najprostszych akcesoriów zgodnych z tradycją np. serwetki, bukszpan, barwinek. Nie zapominajmy iż wyeksponowane mają być pisanki.

Pisanki na konkurs wraz z kartą zgłoszenia należy dostarczyć do Działu Dziedzictwa i Edukacji Kulturowej (Hol CK) w dniach:

  • 30 marca br. (środa) w godz. 8.00 – 16.00
  • 31 marca br. (czwartek) w godz. 10.00 – 18.00

Istnieje także możliwość dosłania pisanek na adres CK.

Bliższych informacji dotyczących konkursu udziela p. Agata Hemon – Kierownik działu Dziedzictwa i Edukacji Kulturowej CK, tel. 16 678 20 09 wew. 534, tel. kom. 799 255 649, e-mail: a.hemon@ck.przemysl.pl.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email