Kolbuszowa, Mielec: Woda zalała szkołę w Kolbuszowej i przerwała groble w Izbiskach. 300 podtopionych domów

Kolbuszowa, Mielec: Woda zalała szkołę w Kolbuszowej i przerwała groble w Izbiskach. 300 podtopionych domów
Trwa obrona Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej (woj. podkarpackie) przed zalaniem przez wezbraną rzekę Nil. Nauczyciele i uczniowie pomagają uratować budynki. Zagrożenie powodzią panuje też w Izbiskach, gdzie woda wyrwała dziurę w grobli w stawie i zalewa pola uprawne. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart poinformowała, że w województwie straż interweniowała 660 razy, a zalanych jest ok. 300 domów.
Na Podkarpaciu w związku z intensywnymi opadami deszczu w środę rano alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w czterech gminach: Czarna i Żyraków w powiecie dębickim, Kolbuszowa w powiecie kolbuszowskim oraz Wadowice Górne w pow. mieleckim – poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie.
Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w powiecie jasielskim, w gminach Radomyśl Wielki, Mielec, Przecław i Czermin w pow. mielecki, w gminach Jodłowa i Brzostek w pow. dębickim oraz w gminach Ropczyce i Iwierzyce w pow. ropczycko-sędziszowskim.
Na Wisłoce i jej dopływach Ropie i Jasiołce notowane są przekroczenia stanów alarmowych w Krajowicach, Topolinach, Jaśle i Głowczowej w pow. jasielskim. Stan alarmowy przekroczony został także na wpadającej do Wisłoka rzece Stobnica w Godowej k. Strzyżowa.
Wody Polskie, które są podmiotem odpowiedzialnym za krajową gospodarkę wodną, poinformowały, że w nocy z 22 na 23 maja, m.in. na podkarpackich rzekach, spodziewana jest fala wezbraniowa.
“Ryzyko podtopień występuje wokół mniejszych rzek, które mogą przerwać wały przeciwpowodziowe” – poinformowano.
Izbiska: woda przerwała groble
Napór wody przerwał groble na stawie w Izbiskach koło Mielca. Na miejsce zdarzenia dociera 20 zastępów Państwowej Straży Pożarnej. Skierowano tam także śmigłowiec Straży Granicznej.
– Woda wyrwała dziurę w grobli, która w tej chwili spływa na okoliczne pola uprawne. Na razie nie ma informacji, czy są zagrożone okoliczne domostwa – powiedział rzecznik podkarpackiej straży pożarnej Marcin Betleja.
Na miejsce zdarzenia skierowano 20 zastępów strażaków PSP; ok. 100 osób. – Będzie również zadysponowany śmigłowiec Straży Granicznej, który będzie układał w wyrwie grobli ładunki uszczelniające – poinformował rzecznik.
660 interwencji strażaków
Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart poinformowała, że na Podkarpaciu straż interweniowała 660 razy, a podtopionych zostało ok. 300 domostw; prewencyjnie ewakuowano 17 osób. 
Wojewoda dodała, że poszkodowani mogą liczyć na “pełną pomoc ze strony państwa”. – Także w postaci zasiłków specjalnych. Pomoc będzie adekwatna do potrzeb – zapewniła Leniart.
– Priorytetem działań straży pożarnej jest zabezpieczanie budynków, na których są zerwane dachy – poinformował rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP st. bryg. Paweł Frątczak i dodał, że większość z tych czynności została już wczoraj wykonana. Rzecznik zaznaczył też, że wczoraj w całej Polsce przy usuwaniu skutków nawałnic pracowało ponad 6,1 tys. strażaków.
– Strażacy udrażniali przepusty i rowy melioracyjne. Doszło do zalewania dróg i posesji. Nikomu nic się nie stało, nikt nie został ranny – poinformował w Polsat News mł. bryg. Marcin Betleja z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.
– Najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach kolbuszowskim, jasielskim i dębickim. W powiecie kolbuszowskim ogłoszono alarm powodziowy. Z kolei pogotowie powodziowe obowiązuje w części powiatu dębickiego i w powiecie jasielskim – mówił Betleja.
Z powodu intensywnych opadów deszczu, które doprowadziły do zalania drogi krajowej nr 9, nieprzejezdna jest ta trasa na odcinku między Kolbuszową w kierunku Mielca. Policja zorganizowała objazdy.
“Obrona Terytorialna udzieli niezbędnej pomocy”
W Nisku, w południowej części Podkarpacia, szef MON Mariusz Błaszczak na odprawie z dowódcami wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej odbierze meldunek na temat gotowości jednostek i sprzętu do udzielenia pomocy w rejonach zagrożonych powodzią – poinformowało w środę Ministerstwo Obrony Narodowej.
Odprawa odbędzie się ok. godz. 18.30. Z powodu intensywnych opadów deszczu Brygady Obrony Terytorialnej oraz wojska operacyjne pozostają w gotowości do działania w rejonach zagrożonych powodzią.
– Decyzją szefa MON, na wniosek wojewodów, wojska operacyjne dysponujące specjalistycznym sprzętem oraz brygady OT udzielą niezbędnej pomocy w regionach zagrożonych powodzią – poinformował resort. 
Źródło: www.polsatnews.pl
Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email