Polska: Według raportu Szlachetnej Paczki, 1,5 mln naszych rodaków żyje w skrajnym ubóstwie

Polska: Według raportu Szlachetnej Paczki, 1,5 mln naszych rodaków żyje w skrajnym ubóstwie

Z wydanego przez Szlachetną Paczkę najnowszego Raportu o Biedzie, wynika, że w roku 2019 w skrajnym ubóstwie żyło aż 1,5 milina Polaków. A prognozy nie są optymistyczne, będzie jeszcze gorzej. W dokumencie prezczytać możemy, że wskutek pandemii koronawirusa skraje ubóstwo dosięgnąć może aż 3,7 miliona naszych krajan (co stanowi 10 % społeczeństwa).

Autorzy raportu zwracają uwagę we wstępie do dokumentu, że „trudno mówić dziś o biedzie w Polsce bez kontekstu pandemii”. Jednocześnie zwracają przy tym uwagę na fakt, że w ubiegłym roku (nim ktokolwiek na starym kontynencie usłyszał o nowym wirusie) skrajne ubóstwo dotykało ponad 1,5 miliona Polaków.

Jak zatem rozumieć owo „skrajne ubóstwo”? To nic innego jak przekroczenie tzw. minimum egzystencji, szacowanego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych (IPiSS).

Dalej z raportu wynika, że życie poniżej tego minimum „stanowi zagrożenie dla psychofizycznego rozwoju człowieka i codzienne doświadczenie ponad czterech procent obywateli naszego kraju”.

Według szacunków do końca 2020 roku wzrośnie do 3,7 mln liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie w wyniku wzrostu bezrobocia i spadku PKB spowodowanych pandemią koronawirusa (szacunki MFW).

Czy zatem bezpieczeństwo ekonomiczne to pojęcie abstrakcyjne?

Jak się okazuje, że tak, i to nie tylko dla osób, które żyją na granicy ubóstwa, ale także dla tych, którzy z dnia na dzień zdają się nie mieć aż takich problemów. Stabilność finansowa tych osób jest, bowiem bardzo krucha, aż 1 na 4 Polaków nie posiada żadnych oszczędności. Wśród tych, którzy je mają, jedynie, co drugi byłby w stanie przeżyć dzięki nim dłużej niż miesiąc.

Z raportu wynika również, że Polacy – pod wieloma względami – żyją „z dnia na dzień, a do tego nieubłaganie się starzeją”.
Obecnie w naszym kraju mieszka w tej chwili 7 milionów ludzi, po 65. roku życia. To 20%  społeczeństwa, (dla porównania trzydzieści lat temu takich osób było prawie o połowę mniej niż dziś).

Zdecydowana większość z nich to emeryci, zaś 1/3 z nich pobiera emeryturę niższą niż 1800 zł.

Średni dochód na osobę w rodzinach objętych wsparciem Szlachetnej Paczki (po odliczeniu stałych kosztów utrzymania) to 12 zł na dzień. Przy czym „średni” oznacza, że w wielu rodzinach kwota ta jest znacznie niższa.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email