Porady: Mieszkanie w kontenerze socjalnym – wady i zalety

Porady: Mieszkanie w kontenerze socjalnym – wady i zalety

W ostatnich latach coraz częściej pojawiają się alternatywne metody budowy domów. Jednym z takich rozwiązań są mieszkania w kontenerach socjalnych. Choć kontenery były pierwotnie stworzone do przewozu towarów, ich adaptacja na potrzeby mieszkalne (ale też użytkowe) zyskuje na popularności. Stoi za tym relatywnie niski koszt inwestycji oraz krótki czas potrzebny na zaaranżowanie wygodnych wnętrz mieszkalnych. Jednak czy mieszkanie w kontenerze socjalnym jest odpowiednie dla każdego? W odpowiedzi na to pytanie pomogą Ci wyszczególnione poniżej wady i zalety tego typu obiektów.

Zalety mieszkania w kontenerze socjalnym

Zastanawiasz się, czy mieszkanie w kontenerze socjalnym to odpowiedź na Twoje potrzeby? Czy spełni oczekiwania członków rodziny? Na pewno pod wieloma względami okaże się to świetnym rozwiązaniem! Do najważniejszych zalet domów w kontenerach zalicza się:

  • niski koszt budowy i adaptacji – budowa domu w tradycyjny sposób może być czasochłonna i kosztowna. W przeciwieństwie do domów murowanych kontenery socjalne można przystosować do mieszkania w krótkim czasie i za ułamek kosztów,
  • szybkość realizacji – kontenery są gotowymi konstrukcjami, więc adaptacja ich na potrzeby mieszkalne może trwać zaledwie kilka tygodni,
  • elastyczność w aranżacji – kontenery można łączyć ze sobą w różne konfiguracje, co pozwala na tworzenie unikalnych przestrzeni mieszkalnych (również wielokondygnacyjnych),
  • mobilność – kontenery są łatwe do przetransportowania, co oznacza, że mieszkanie może zmieniać miejsce położenia.

Te zalety sprawiają, że warto rozważyć kontener jako miejsce do życia lub przynajmniej obiekt wakacyjny, jeśli masz działkę przy lesie czy jeziorze.

Wady mieszkania w kontenerze socjalnym

Pomimo całkiem długiej listy zalet, mieszkania w kontenerach socjalnych mają też swoje wady. Na pewno jedną z nich jest ograniczona przestrzeń, która może okazać się niewystarczająca dla większych rodzin czy miłośników dużych metraży. Choć obiekt można zaadaptować na mieszkanie, to jednak wentylacja czy ogrzewanie są dodatkowym kosztem, a źle wykonane negatywnie wpływają na komfort życia czy funkcjonowanie budynku.

Wreszcie wątpliwości niektórych inwestorów, co do trwałości materiałów oraz trudności prawnych i formalności związanych np. z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie obiektu. Bywa, że martwimy się o swoją reputację, bo w Polsce nadal kontenery są postrzegane raczej jako obiekty socjalne np. dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności, w tym uchodźców.

Czy zamieszkać w kontenerze?

Mieszkanie w kontenerze socjalnym ma zarówno swoje zalety, jak i wady. To innowacyjne rozwiązanie może być idealne dla osób, które szukają niedrogiego i ekologicznego sposobu na życie, ale może nie być odpowiednie dla tych, którzy potrzebują więcej przestrzeni lub oczekują tradycyjnych rozwiązań mieszkalnych. Skup się na swoich potrzebach, a jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z firmą, która od podstaw projektuje i produkuje kontenery na potrzeby mieszkaniowe.

Partner artykułu: Mastertec

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email