Zdrowie: Wiśnie - właściwości zdrowotne

Zdrowie: Wiśnie - właściwości zdrowotne

Wiśnie to owoce, o właściwości odżywczych i leczniczych znanych i wykorzystywanych w tradycyjnej medycynie ludowej już od dawna, m.in. w łagodzeniu chorób pęcherza moczowego. Przede wszystkim jednak wiśnie są cenione przede wszystkim ze względu na swoje dobroczynne działanie na serce. Nie tak dawno odkryto, że wiśnie są również znakomitym środkiem na bezsenność. Jakie zatem jeszcze właściwości posiadają “kuzynki czereśni”?

Wiśnie posiadają wiele właściwości odżywczych i nie ma znaczenia, że w ok. 82% składają się z wody, bowiem pozostałe 18% to skarbnica witamin, przeciwutleniaczy, minerałów oraz innych cennych składników. Jednak wiśnie ceni się nie tylko ze względu na ich prozdrowotne właściwości.

Wiśnia jest bogatym źródłem flawonoidów, zwłaszcza:

  • antocyjanidyny,
  • cyjanidyny,
  • proantocyjanidyn.

Dzięki tym związkom owoce mają głęboką czerwono-niebieską barwę. Im wiśnie są ciemniejsze, tym są lepsze dla zdrowia, zawierają bowiem wyższe stężenie tych substancji.

W wiśniach znajdziemy także:

  • alkohol perillylowy,
  • melatoninę,
  • znaczne ilości różnych składników odżywczych, między innymi witaminy A i C, miedzi i manganu

Właściwości i zastosowanie wiśni

Flawonoidy zawarte w wiśni wykazują szereg korzystnych właściwości. Naukowcy zbadali ich zdolność do działania antyoksydacyjnego i przeciwbólowego, polegającego na hamowaniu aktywności i wytwarzania czynników prozapalnych na poziomie komórkowym.

Skuteczność przeciwbólowa wiśni porównywalna jest do skuteczności ibuprofenu czy naproksenu.

Cyjanidyna – działa silniej niż aspiryna. Stosowanie powszechnie dostępnych środków przeciwbólowych związane jest  z możliwością wystąpienia skutków ubocznych. Wiśnia nie wykazuje negatywnych właściwości.

Dowiedziono również, że antocyjanidyny znajdujące się w wiśni mają lepsze działanie antyoksydacyjne niż witamina E (dostarczana do organizmu na tym samym poziomie).

W cierpkich owocach wiśni wykryto znacznące ilości melatoniny, hormonu wpływającego na sen. Wiśnie i melatonina zapewniają ochronę przeciwnowotworową o niemałym znaczeniu.

Kwaśne owoce wiśni zawierają alkohol perillylowy, składnik skuteczny w ograniczaniu występowania nowotworów. Badania wykazują, że alkohol perillylowy powstrzymuje rozwój komórek nowotworowych (poprzez pozbawienie ich protein, których potrzebują do rozmnażania).

Owoce wiśni są przydatne w przypadku dny moczanowej (jest to jedna z odmian zapalenia stawów). Choroba ta związana jest z nieprawidłowym, wysokim stężeniem kwasu moczowego we krwi. Antocyjanidyny, które zawierają wiśnie wykazują właściwości hamujące aktywność oksydazy ksantynowej, enzymu odpowiedzialnego za produkcję kwasu moczowego.

Badania wykazały, że spożywanie dzienne spożywanie wiśni w ilości  około 250 g świeżych owoców skutecznie obniża poziomu kwasu moczowego i zapobiega atakom dny.

Jednym słowem wiśnie:

  • stosowane są w profilaktyce przeciwnowotworowej,
  • wspomagają pracę serca,
  • są pomocne przy leczeniu chorób układu moczowego,
  • stosuje się przy cukrzycy,
  • znajdują zastosowanie przy bezsenności.
Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email