Jarosław: Lata dwudzieste, lata trzydzieste – niezwykła plenerowa wystawa [fotorelacja]

Jarosław: Lata dwudzieste, lata trzydzieste – niezwykła plenerowa wystawa [fotorelacja]

Na murze otaczającym ogród Kamienicy Orsettich pojawiła się nowa wystawa, prezentująca pokrótce historię międzywojennego Jarosławia. Ten krótki okres pełen był wydarzeń o ogromnym znaczeniu, w tym fundamentalnych dla naszego bytu narodowego.

 – W 1919 roku Rosja sowiecka zakwestionowała polską niepodległość i granice. Ogólnonarodowa mobilizacja pozwoliła odeprzeć wroga w bitwie warszawskiej. Swoją daninę krwi złożyli ochotnicy i zmobilizowani żołnierze z powiatu jarosławskiego – mówi starosta jarosławski Stanisław Kłopot. 

Cywilni mieszkańcy wsparli fundusz Obrony Państwa, podatek narodowy, zbiórkę złota i srebra oraz akcję zaopatrzenia ochotników w broń, odzież i obuwie. Był to gigantyczny wysiłek zubożałej ludności zniszczonego w czasie działań frontowych powiatu jarosławskiego.

– Na wystawie można przyjrzeć się zmianom, jakie zachodziły wówczas w mieście. Fotografie, które pochodzą ze zbiorów Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich oraz ze zbiórek, przedstawiają życie mieszkańców, które ze względu na specyfikę czasów było pod silnym wpływem ówczesnej polityki – informuje dyrektor muzeum, Łukasz Zagrobelny. Na niektórych ujęciach możemy zobaczyć również wzniesione wówczas budynki, które zaledwie kilka lat później w wyniku II wojny światowej zostały zniszczone. – Kto wie jak dziś wyglądałoby nadsańskie wybrzeże z rozbudowanym Ośrodkiem Sportu Wodnego, czy ulica Słowackiego z modernistycznym Domem Żołnierza? – pyta w nawiązaniu do wystawy dyrektor Zagrobelny.

Zapraszamy serdecznie!

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email