Jasło: Najmniej dawców organów jest na Podkarpaciu

Jasło: Najmniej dawców organów jest na Podkarpaciu

“Transplantacja – chcę pomóc” to temat konferencji, jaka odbyła się w Jasielskim Domu Kultury. To też apel wołający: Zgódź się na przeszczep! Pomóż!

W naszym kraju, z powodu braku narządów do transplantacji, aż co piąta osoba, która oczekuje na przeszczep, przeszczepu nie doczeka. Sytuacji nie poprawia fakt, że w polskim prawie obowiązuje zasada domniemanej zgody na pobranie narządów od osoby nieżyjącej. Jeżeli ktoś nie złoży za życia formalnego sprzeciwu do Centralnego Rejestru Sprzeciwów jest traktowany jako osoba, która wyraziła zgodę na bycie dawcą.

Wystarczy jednak, że w obecności dwóch osób ustnie wyrazimy sprzeciw , zaś osoby te potwierdzą po naszej śmierci ten fakt na piśmie, i taka możliwość blokowania transplantacji bywa czasem wykorzystywana.

Socjolog Robert Kowalski (sam przeszedł przeszczep nerki pobranej od zmarłego dawcy), na konferencji podkreślił, że spora ludzi sprzeciwia się transplantologii przywołując swoje przekonania religijne.

Jeśli chodzi o świadomość w zakresie transplantacji niestety na Podkarpaciu jest ona bardzo mała – mówiła Alicja Dachowska, dodając, iż w Polsce przeszkolono już koordynatorów transplantologów. – Mamy najmniejszą liczbę dawców. Mam nadzieję, że to się zmieni, między innymi dzięki takim konferencjom.

Śmierć bliskiej osoby to delikatny temat. Bardzo często między innymi rodzicom zmarłych dzieci trudno jest zrozumieć, że nie ma już żadnych szans. Przez takie postawy tracimy narządy. Ludzie przy tym boją się o siebie i swoich bliskich.

W minimalizowaniu dylematów i oporów ludzi pomocne mają właśnie koordynatorzy.

To pomysł, który zaczerpnęliśmy z Hiszpanii, gdzie sprawdził się wzorowo – podkreśla Zawilińska. – Pomagają oni między innymi oceniać przydatność narządów i pozyskiwać je czy też szkolą personel. Przepisy prawne dokładnie precyzują kiedy można pobrać narządy oraz jak stwierdzić śmierć mózgu – która jest podstawą do uruchomienia procedur. Jest to przemyślane w taki sposób, aby wykluczyć zarówno możliwość błędu jak i działania na szkodę pacjenta.

O przekonaniach religijnych, a sprzeciwach wobec transplantacji mówił dziekan ks. Zbigniew Irzyk. – Podkreślił on, że transplantacja, jeżeli nie odbywa się wbrew woli dawcy, nie uśmierca się ludzi celowo dla pozyskania organów jest zgodna z nauką Kościoła Katolickiego, z nauczaniem św. Jana Pawła II oraz Katechizmem. Katolik nie tylko może ale wręcz powinien zgodzić się na to aby zostać dawcą.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.