Jasło: Skutki nawałnic – pomoc dla mieszkańców [aktualizacja]

Jasło: Skutki nawałnic – pomoc dla mieszkańców [aktualizacja]

Stan na 1 lipca

Na terenie Jasła w dalszym ciągu pracują jednostki straży pożarnych, żołnierze WP, Wojsk Obrony Terytorialnej, harcerze, którzy pomagają w usuwaniu skutków sobotniej nawałnicy, a także późniejszych obfitych opadów deszczu.

Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaśle wpłynęło już ponad 370  zgłoszeń o udzielenie wsparcia na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Na wypłatę 60 zgłoszeń Miasto Jasło posiada już środki finansowe. Będą one wypłacane od dzisiaj. Przypominamy, że zgłoszenia można dokonywać pod nr tel. 573 112 294, 573 112 296 lub 13 446 43 28.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jaśle (Sanepid) rozpoczęła wydawanie środków do dezynfekcji pomieszczeń. Informację w powyższym zakresie można uzyskać w MCZK pod nr tel. 13 44 86 348.

Odpady popowodziowe mieszkańcy powinni składać przed swoją posesję w sposób nieblokujący przejazdu.

Studnie oraz piwnice na terenie prywatnych posesji wokół, których znajduje się jeszcze woda nie będą jeszcze oczyszczane. Sanepid przekazał, że w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle, na oddziale SOR, znajdują się w wystarczającej liczbie szczepionki przeciwtężcowe. Do szczepienia potrzebne jest zaświadczenie od lekarza rodzinnego.

Stan na 29 czerwca

Od soboty, od rozpoczęcia gwałtownych nawałnic nieprzerwanie działa Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jaśle, utrzymujące stały kontakt z służbami ratowniczymi i mieszkańcami Jasła. Dzisiaj, w godzinach porannych Burmistrz Miasta Jasła zwołał posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym zapadły kolejne decyzje w zakresie pomocy mieszkańcom.

Poniżej przedstawimy najważniejsze informacje i telefony kontaktowe.

Osoby, które ucierpiały w wyniku nawałnic, które przeszły przez Jasło (27 czerwca, 2020 r.) potrzebujące pomocy mogą kontaktować się w zakresie:

  • niezbędnych potrzeb bytowych (woda pitna, żywność, środki higieniczne) – MOPS tel. 573 112 294, 573 112 296.
  • pomocy w niwelowaniu szkód – Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jaśle – tel. 13 44 86 348, 13 86 364
  • pompowaniu wody – aktualnie wszystkie jednostki ratownicze prowadzą działania, zgłoszenia Państwowa Straż Pożarna – tel. 998
  • porządkowaniu (usuwanie zalanych rzeczy, przedmiotów) – odpady będą odbierane przez firmę bezpośrednio spod budynków (rzeczy należy wystawiać w miejscach dotychczasowego składania odpadów). Dodatkowe informacje MCZK – tel. 13 44 86 348, 13 86 364

Ponadto informujemy, że osoby, które poniosły straty w wyniku przejścia frontu burzowego mogą składać wnioski o pomoc finansową. Pomoc udzielana będzie przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle według zamieszczonych procedur (procedury w załączeniu)

– osobiście w siedzibie MOPS w Jaśle przy ul. Szkolnej 25, w godzinach pracy (pon.7.30 -17, wt.- czwartek: 7.30 – 15.30, piątek: 7.30 – 14.00),

– drogą elektroniczną przez ePUAP, Empatię, Profil Zaufany, adres email:  mopsjaslo@mopsjaslo.pl

– ustnie do protokołu pod numerami telefonu 573 112 294, 573 112 296, codziennie w godzinach od 7.30 do 19.00. Wczorajsze gwałtowne opady były najwyższe od około 30 lat, na 1 mkw spadło ponad 100 l wody. Taka ilość opadów zawsze powoduje ogromne straty i szkody. W naszym mieście najgorsza sytuacja jest nadal w rejonie m.in. ulic Konopnickiej, Towarowej, Piłsudskiego i Przemysłowej. Niestety póki woda nie wróci do koryt to wypompowywanie wody jest nieskuteczne.

Dokumenty do pobrania:

Procedury MSWiA: kliknij tu

Zasady usuwania skutków klęsk żywiołowych: kliknij tu

Stan na 27 czerwca, godz. 23.40 

·         Prognozowane są dalsze opady do godz. 1 w nocy.

·         Stan rzek na terenie miasta:

Ropa – powyżej stanu ostrzegawczego – 16 cm (stan się utrzymuje)

Jasiołka i Wisłoka – poniżej stanu ostrzegawczego  (stan się utrzymuje)

Na chwilę obecną nie zgłoszono zdarzeń, które mogłyby zakłócić dostęp do lokali wyborczych na terenie miasta.

Stan na 27 czerwca, godz. 21:47

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jaśle prowadzi działania nieustanie od pierwszych chwil kiedy rozpoczęły się gwałtowne burze. Na terenie miasta i powiatu jasielskiego prowadzą działania wszystkie jednostki ratownicze ok. 70 (w tym OSP z terenu Jasła i służby ratownicze PSP). Na bieżąco przyjmujemy zgłoszenia mieszkańców, a służby w miarę możliwości wysyłane są w miejsca gdzie potrzebna jest pomoc. Na chwilę obecną poziom wód w rzekach na terenie Jasła jest poniżej poziomu ostrzegawczego.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.