Polska: Chrońmy jeże

Polska: Chrońmy jeże

W Polsce jest coraz mniej jeży, giną one przede wszystkim rozjeżdżane przez samochody. Każde inne zwierzę ucieknie przed pojazdem, a jeż zatrzyma się i zwinie w kłębek. Tak właśnie wygląda jego obrona.

Co roku na polskich drogach ginie około 30 tys. tych miłych i pożytecznych zwierzątek, Czy część kierowców umyślnie je rozjeżdża? Pewnie tak! Bo chyba to żaden problem ominąć kolczastą kuleczkę, która jest dobrze widoczna.

Ale jeże umierają też od trucizn na owady, ślimaki, które stosowane są na naszych działkach. Wystarczy, bowiem, że jeż zje zatrutego ślimaka. Ssaki te wrażliwe są też pestycydy.

Jeże możemy spotkać zarówno na działkach, w ogródkach przydomowych, a nawet w miastach w okolicach bloków. Te miejsca też nie są dla nich bezpieczne. Są tu ofiarą bowiem podkaszarek, ogródkowych kosiarek, zdarzają się przypadki, że zabijają je dzieci. W ogródkach bywają zagryzane przez psy. Jeże coraz częściej padają ofiarą lisów czy też srok. Giną w ogniu, w momencie spalania sterty suchych liści, gałęzi, pod którymi jeże mają swoje kryjówki. Zaplątują się też w sznurki czy reklamówki ze śmietników.

W Polsce jeże znajdują się pod ochroną.

Jak więc chronić jeże przed wyginięciem?

Po pierwsze stwarzajmy im jak najwięcej miejsc do bezpiecznego przebywania, zostawiajmy w ogródkach miejsca dzikie, zarośnięte, z dużą ilością czystego, suchego siana. Pamiętajmy też o tym aby miejsca te były chronione przed opadami. W miejscach takich jeże będą mogły zrobić sobie norki.

Możemy również przygotować specjalne domki dla jeży i umieścić je w swoich ogródkach. Nie zapominajmy o dokarmianiu jeży. Ssaki te lubią mokrą i suchą karmę dla kotów.

Małe jeże oprócz wspomnianej już karmy dla kotów jedzą gotowane jajka, mięso kurczaka, gruszki, jabłka, ogórki.

Pokarm dla jeża powinien być świeży i miękki, na tyle aby jedzenie nie sprawiało mu problemu. Marchew oraz inne twarde warzywa należy ugotować (można też zetrzeć na tarce), ogórki powinniśmy podawać bez skórki. Karma, którą podajemy jeżom powinna mieć temperaturę pokojową. Jeże to zwierzęta prowadzące nocny tryb życia, dlatego też właśnie wtedy uzupełniamy miskę pokarmem. Nie zapominajmy o tym, że najlepszym napojem dla jeża jest świeża, regularnie wymieniana woda.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email