Polska: Nowy Zespół Parlamentarny ds. Suwerenności lekowej Polski. Będzie promować produkcję leków w kraju

Polska: Nowy Zespół Parlamentarny ds. Suwerenności lekowej Polski. Będzie promować produkcję leków w kraju

Stymulowanie działań wspierających rozwój możliwości produkcyjnych krajowego przemysłu farmaceutycznego, to główny cel nowego Zespołu Parlamentarnego, który powołała 28 kwietnia 2020r. grupa posłów.

Kiedy Premier Mateusz Morawiecki trzy lata temu ubolewał, że 70 proc. kupowanych w Polsce leków pochodzi z zagranicy, a w Niemczech i we Francji ponad 90 proc. leków sprzedawanych w aptekach jest produkowane przez ich krajowe firmy, Europa nie zmagała się jeszcze z dotkliwymi brakami farmaceutyków. Problemy w Chinach z produkcją substancji aktywnych, niezbędnych do wytwarzania leków spowodowały jednak poważne braki na rynku europejskim. Ponadto epidemia koronawirusa pokazała dobitnie, jak ważną kwestią jest wzmocnienie sektora farmaceutycznego w Polsce i uniezależnienia się od zagranicznej produkcji.

Zdaniem Tadeusza Chrzana, Posła na Sejm RP oraz Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Suwerenności lekowej Polski, ta inicjatywa to odpowiedź na apel Premiera, aby produkować jak najwięcej leków w Polsce i wprowadzać takie narzędzia, które pobudzałyby rozwój krajowej gospodarki.

– W naszym zespole zajmiemy się przede wszystkim budową świadomości społecznej na temat tego kluczowego elementu systemu ochrony zdrowia. Dziś – w dobie koronawirusa, w szczególny sposób widać , że kapitał ma narodowość, a suwerenność lekowa to gwarancja bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków. Jako zespół chcemy wspierać wprowadzenie takich narzędzi i mechanizmów, które wzmocnią  tych producentów, którzy leki produkują w Polsce. Naszym długoterminowym celem i priorytetem powinno być odbudowanie i rozwój  krajowego sektora farmaceutycznego. To dla nas  szansa na wzrost PKB i nowe miejsca pracy – przekonuje Poseł Tadeusz Chrzan.

Do zadań zespołu będzie również bieżący monitoring realizacji zapisów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz Polityki Lekowej Państwa 2018-2022 w zakresie bezpieczeństwa lekowego. Senatorowie i posłowie zajmą się także koordynacją współpracy między agendami państwa, organizacjami zrzeszającymi producentów oraz środowiskiem pacjentów.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email