Polska: Od 8 stycznia e-skierowania będą obowiązkowe. Na czym polegają ?

Polska: Od 8 stycznia e-skierowania będą obowiązkowe. Na czym polegają ?

E-skierowanie jest kolejnym elektronicznym dokumentem wprowadzonym zaraz po e-recepcie. Dzięki temu pacjent może otrzymać swoje skierowanie na leczenie specjalistyczne lub do szpitala również w postaci cyfrowej.

Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie tłumaczy, że do 8 stycznia 2021 r, będzie można korzystać również z papierowej wersji skierowania. Po tym czasie, zgodnie z założeniami, wszystkie uwzględnione w przepisach rodzaje skierowań będą funkcjonowały wyłącznie w postaci cyfrowej.
E-skierowania przynoszą realne korzyści, gdyż pozwalają m.in. na skierowanie pacjenta w trakcie teleporady na kolejną wizytę czy badanie oraz umożliwiają zdalną rejestrację bez konieczności osobistego dostarczania skierowania.

E-skierowanie w liczbach

Do końca października 2020 r. 33 tysiące lekarzy wystawiło ponad 3 mln e-skierowań, a w każdym tygodniu do systemu podłącza się ok. 140 nowych podmiotów. Dynamika przyrostu nowych e-skierowań w ostatnich miesiącach znacząco wzrosła. Tylko w październiku wystawiono prawie tyle samo elektronicznych skierowań, co w pierwszych ośmiu miesiącach 2020 roku. Przełomowy moment nastąpił w lipcu br. w porównaniu z czerwcem – wystawiono wtedy prawie 6 razy więcej tych elektronicznych dokumentów.

Według danych z 27 grudnia, na Podkarpaciu już 280 podmiotów wystawia e-skierowanie. Najwięcej elektronicznych skierowań wystawili lekarze w wieku od 50 do 59 lat – ponad 1,1 mln. Natomiast najliczniejszą grupą pacjentów, którzy je otrzymali, stanowiły osoby powyżej 60. roku życia – ponad 350 tys. Najwięcej e-skierowań jest wystawianych do poradni urazowo-ortopedycznej, okulistycznej oraz chirurgii ogólnej

informuje Rafał Śliż.

Na co wystawia się e-skierowanie?

Skierowania w postaci elektronicznej od 8 stycznia 2021 roku będą obowiązkowo wystawiane na takie świadczenia medyczne jak:

  • ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne (np. poradnia okulistyczna czy ortopedyczna),
  • leczenie szpitalne w szpitalu,
  • badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej finansowane ze środków publicznych oraz ze środków innych niż środki publiczne,
  • badania rezonansu magnetycznego, badania endoskopowe przewodu pokarmowego oraz badania echokardiograficzne płodu finansowane ze środków publicznych.

Na pozostałe świadczenia medyczne, skierowania będą wystawiane na dotychczasowych zasadach, tj.w postaci papierowej.

W jakiej formie e-skierowanie?

Pacjent, podczas konsultacji lekarskiej otrzymuje SMS, w którym podany będzie czterocyfrowy kod dostępowy lub e-mail z plikiem zawierającym potrzebne informacje bądź wydruk informacyjny skierowania opatrzonym podpisem wystawiającego.
To pacjent może wybrać formę dostępu do e-skierowania. W przypadku dwóch pierwszych form, wymagane jest posiadanie aktywnego Internetowego Konta Pacjenta. Pacjent, który nie aktywował IKP bądź nie podał adresu poczty elektronicznej lub numeru telefonu otrzymuje od osoby wystawiającej e-skierowanie wydruk informacyjny, dzięki któremu może zrealizować e-skierowanie.

Kto ma dostęp do wystawionego e-skierowania?

Dostęp do e-skierowania ma:

  • pacjent, za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP), po uprzednim zalogowaniu się,
  • osoba, która została upoważniona przez pacjenta do dostępu do jego danych medycznych,
  • osoba wystawiająca e-skierowanie,
  • pracownik medyczny po pobraniu e-skierowania w celu jego realizacji,
  • pracownik medyczny, który został upoważniony przez pacjenta do dostępu do jego danych medycznych,
  • każdy pracownik medyczny w sytuacji zagrożenia życia pacjenta.

Co zrobić w przypadku zgubienia kodów dostępowych przez pacjenta?

Kody dostępowe znajdują się na wydruku informacyjnym, a także w wiadomości SMS lub e-mail, w przypadku, gdy pacjent w IKP zaznaczył opcję, że chciałby otrzymywać powiadomienia z danymi dostępowymi do wystawionych e-skierowań poprzez SMS lub e-mail.

W przypadku, gdy pacjent zgubi wydruk informacyjny, ale dodatkowo miał włączoną opcję powiadomień np. za pomocą e-mail, może w ten sposób odnaleźć kod dostępowy. Ponadto, kody dostępowe można sprawdzić logując się na IKP. W ostateczności należy udać się ponownie do placówki, w której wystawione zostało e-skierowanie w celu uzyskania nowego wydruku informacyjnego

tłumaczy Rafał Śliż.
Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.