Porady: Kilka pomysłów na wykorzystanie kasztanów

Porady: Kilka pomysłów na wykorzystanie kasztanów

Kasztanowiec to bardzo popularne w Polsce drzewo. Musimy jednak odróżnić kasztanowiec od kasztanu. Kasztanowiec pochodzi z rodziny drzew bukowatych, a kasztan z mydleńcowatych. Na naszych ulicach najczęściej spotykamy kasztanowce (ich owoców nie jemy). Owoce możemy wykorzystać je w inny sposób.

Kasztany również są spotykane w niektórych rejonach kraju, jednak ze względu na to, że wolą cieplejszy klimat nie są aż tak bardzo popularne. Ich owoce znane są jako kasztany jadalne.

Kasztany jadalne możemy spotkać w Polsce jednak nie wszędzie. Rosną one w cieplejszych rejonach naszego kraju, mogą wytrzymać temperaturę nawet do -30 stopni Celsjusza. Kasztan jadalny bardzo łatwo możemy odróżnić od kasztanowca. Patrząc na liście w kasztanie jadalnym będą one ząbkowate i pojedyncze (u kasztanowca są one długie). Jeżeli chodzi o owoc to w przypadku kasztanowca owoc jest pokryty kolczastą skorupką, a w przypadku kasztana jadalnego jest to dużo większa kolczasta torebka z mnóstwem długich kolców. Same owoce też są odmienne między sobą: owoc kasztanowca jest ciemny, a w przypadku kasztana jadalnego jest jaśniejszy i smuklejszy.

Kasztany jadalne ich wpływ dla naszego zdrowia

Kasztanach jadalne są bardzo dobre dla zdrowia. Przyczyniają się do wzmocnienia naczyń krwionośnych, łagodzą problemy trawienne, zwalczają obrzęki nóg, żylaki, a nawet cellulit. Wypłukują też z organizmu toksyny, zapobiegają skurczom mięśni, hemoroidom oraz innym schorzeniom. W swym składzie zawierają enzym, poprawiający elastyczność naczyń włosowatych i uszczelnia je. Przyczynia się to do poprawy napięcia skóry a tym samym redukuje zmarszczki, przeciwdziała powstawaniu żylaków i zwalcza cellulit. Aby zyskać to wszystko wystarczy spożywać kasztany np. w formie nalewki. Niestety nie każdy z nas może codziennie pić alkohol. Dlatego proponujemy przygotowanie z kasztanów suplementu diety w proszku. Proszek będziemy mogli dodawać do różnych potraw.

Kasztany w proszku

Weź kilkanaście kasztanów jadalnych i upiecz je w piekarniku. Gdy ostygną zmiel je na proszek, który możesz dwa razy dziennie dodawać do różnych potraw, które jesz. Dzięki temu czerpać będziesz z ich niesamowite właściwości.

Zastosowania owoców kasztanowca

O wiele częściej na naszych ulicach spotkać możemy owoce kasztanowca, czyli kasztany niejadalne. To nic nie szkodzi i tak możemy wykorzystać je na wiele sposobów, dlatego warto je zebrać podczas jesiennego spaceru.

Kasztany do kąpieli

Aktywne składniki kasztanowca pobudzają krążenie krwi. Już 10 łyżek proszku z kasztanów dodanych do kąpieli poprawi wygląd naszej skóry.

Kasztany na pajączki i żylaki

Kasztany należy pokroić na mniejsze kawałki, wrzucić do słoika i zalać wódką, po pewnym czasie powstanie ciemny roztwór, który stosujemy na skórę. Po około 14 dniach mieszanka będzie gotowa do użycia na popękane naczynka. Stosować ją najlepiej wieczorem. Pamiętajmy przy tym aby po upływie 2 tygodni odsączyć samą wódkę, a kasztany wyrzucić!

Maseczka kasztanowa

“Wyprodukowanie” maseczki z kasztana jest bardzo proste. Najpierw musimy przygotować sobie proszek kasztanowy. (sposób jest dokładnie taki sam jak w przypadku kasztanów jadalnych). Do proszku dodać musimy trochę oliwy lub wody i taką maseczkę nakładamy na twarz na 10 minut. Maseczka idealnie się sprawdza w przypadku cery suchej jak i tłustej.

Kasztany na zniszczone włosy

Chcesz zregenerować zniszczone włosy? Zrób wywar z kasztanów i zacznij stosować go razem z szamponem do mycia włosów.

Pielęgnacja ciała

Kasztan zawiera dużo cennych składników. Są one pomocne przy dbaniu o naszą urodę. Zrób z nich proszek i dodaj oliwy z oliwek, a później użyj jako balsamu do masażu ciała.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email