Porady: O miodzie i nie tylko...

Porady: O miodzie i nie tylko...

Pszczoły dostarczają wielu surowców i produktów, które są wykorzystywane w rozmaitych dziedzinach naszego życia. Najbardziej znanymi produktami z ula są miód i wosk, ale dzięki pszczelim rodzinom cieszyć się możemy: jadem pszczelim, mleczkiem pszczelim, propolisem, pyłkiem pszczelim, pierzgą. Warto zatem poznać “leki z pasieki”

Co i kiedy stosować?

Miód wzmacnia organizm, działa antybakteryjnie, wspomaga leczenie przeziębienia, przyspiesza gojenie ran, może obniżać ciśnienie, wpływa na metabolizm komórkowy i układowy. To doskonały dodatek do ciast, ciasteczek, można nim też słodzić np. herbatę (jest to znacznie zdrowsze i mniej kaloryczne niż używanie cukru).

Pierzga – składa się z mleczka pszczelego, miodu i pyłku pszczelego. Jest bogata w witaminy C,A, PP, K, E, H, D, B1, B2, B3, B6, B12 a w jej składzie znajdziemy także magnez, żelazo, fosfor, sód, miedź, czy potas. Regularnie spożywanie pierzgi poprawia pracę układu trawiennego, jest pomocna przy zwiększeniu odporność a także przy stanach depresyjnych.

Pyłek pszczeli jest  prawdziwą skarbnicą korzystnych właściwości zdrowotnych. Pomaga przy wielu schorzeniach, takich jak niedokrwistość, poprawia koncentrację i pamięć, usprawnia procesy metaboliczne. Sprawia, że skóra wygląda zdrowiej.

Propolis, zwany też kitem pszczelim, już od czasów starożytnych stosowany był w lecznictwie i medycynie. Propolis ma m.in. działanie bakteriobójcze, wspomaga procesy gojenia ran i regeneracji skóry.

Mleczko pszczele wpływa korzystnie na problemy z płodnością oraz wzmacnia organizm.

Jad pszczeli jest wydzieliną gruczołu jadowego pszczół robotnic lub pszczelej matki. Ta bezbarwna, kwaśna ciecz o pH 5,0-5,5, ma słaby charakterystyczny zapach. Stanowi mieszaninę wielu związków. Ma właściwości lecznicze i używany we właściwy sposób pozytywnie wpływa na cały organizm. Stosowany jest w przypadku bólów reumatycznych, artretyzmu, gośćca, zapalenia korzonków nerwowych, egzemy, paradontozy, pyłkowicy, alergii, zapalenia mięśnia sercowego czy też zapalenia pęcherza moczowego.

Wosk pszczeli składa się z mieszaniny kwasów organicznych, estrów, hydroksykwasów, jedno- i dwu-hydroksylowych alkoholi oraz węglowodorów. Wosk pszczeli natłuszcza skórę i chroni ją przed utratą wody, zapobiega przesuszeniu i zniszczeniu naskórka – sprawia, że skóra jest miękka i gładka, a aplikowany na włosy nadaje im lśniący wygląd.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email