Sanok: Powstanie nowy most na Sanie za 64 mln zł

Sanok: Powstanie nowy most na Sanie za 64 mln zł

Prawie 64 mln zł będzie kosztować budowa nowego mostu na Sanie w Sanoku, który ma zastąpić ponad 40-letni most tymczasowy. Inwestycja powstanie w ramach programu Mosty dla regionów.

Sanok dostanie z budżetu państwa ponad milion złotych na przygotowanie dokumentacji budowy nowego mostu na Sanie. Most połączy prawobrzeżną część miasta z centrum i zastąpi ponad 40-letni most tymczasowy, z którego do tej pory korzystają mieszkańcy i przejeżdżający przez miasto.

– To bardzo ważna decyzja nie tylko dla mieszkańców Sanoka, ale również wszystkich turystów odwiedzających południową część Podkarpacia. Jestem dumny, że udało się przekonać rząd do tak dużego dofinansowania tej ważnej inwestycji. Bardzo się cieszę, że miasto, które w regionie słynie z inwestycji w kulturę i sport, otrzyma kolejny w ostatnich latach – po budowie Centrum Rehabilitacji i Sportu – impuls dla rozwoju. To historyczna chwila – powiedział Tomasz Poręba, poseł do Parlamentu Europejskiego, który od miesięcy zabiegał o tę inwestycję.

Projektowana rozpiętość mostu wyniesie ok. 120 m, szerokość mostu wynosić będzie 14 m z obustronnym ciągiem pieszo-rowerowym – każdy po 2 m oraz 6-metrową jezdnią – każdy pas po 3 m. Całkowity koszt inwestycji to 65 mln złotych, wkład miasta Sanoka wyniesie 13 mln, co oznacza, że wartość rządowego dofinansowania wyniesie 80%. Sanok znalazł się wśród 5 miast w Polsce, które otrzymały takie rządowe wsparcie.

Budowie mostu towarzyszyć będzie rozbudowa trzech ważnych dróg komunikujących nową przeprawę mostową z Sanokiem. Projekt zakłada gruntowne przebudowanie ulic Sobieskiego i Gajowej, oraz odcinka ul. Królowej Bony wraz z wykonaniem ronda.

Rządowy program „Mosty dla Regionów” zakłada etapowanie zadania oraz finansowanie dokumentacji projektowej. I – II etap inwestycji, czyli przygotowanie dokumentacji zadania, potrwa maksymalnie do końca 2022 r. III etap realizacyjny rozłożony jest na lata 2023-2024. Koszt części realizacyjnej wyniesie prawie 64 mln.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.