Sanok: Przegląd Filmów Karpackich [fotorelacja]

Sanok: Przegląd Filmów Karpackich [fotorelacja]

Dnia 26.09.2020 r. w jesienny wieczór w Gminie Komańcza odbył się  „Przegląd Filmów Karpackich”. Pomimo deszczowej aury mieszkańcy gminy Komańcza nie zawiedli i licznie zebrali się na placu nad rzeką Osławicą.

Wydarzenie rozpoczęło się od rozstrzygnięcia konkursu techniczno- manualnego „Mój EKOludzik”, w którym udział wzięły dzieci i młodzież z następujących szkół: Szkoły Podstawowej z Wisłoka Wielkiego, Szkoły Podstawowej w Nowym Łupkowie, Szkoły Podstawowej w Komańczy oraz ze Szkoły Podstawowej w Rzepedzi. Głównym celem konkursu było propagowanie i zachęcanie do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska oraz zwrócenie uwagi na potrzebę segregacji odpadów komunalnych i możliwość ich powtórnego wykorzystania- recyklingu. Warto wspomnieć, iż konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem i wpłynęło do nas aż 27 wspaniałych EKOludzików.

Poniżej przedstawiamy laureatów:

  • Kategoria- klasy od 0 do III

I – miejsce Wiktor Szczypta SP Rzepedź

II – miejsce ex aequo Antoni Czenczek SP Komańcza, Ewa Wasylów SP Komańcza

III – miejsce Hubert Płocica PSP Wisłok Wielki

Ponadto wyróżniono prace:

Wiktorii Hulickiej PSP Nowy Łupków

Kacpra Podczerwińskiego PSP Wisłok Wielki

Mai Szczypty SP Rzepedź

Mikołaja Hryńczuka SP Rzepedź

  • Kategoria – klasy IV do VI

I – miejsce Jan Dal  PSP Wisłok Wielki

II – miejsce Patrycja Sokół PSP Nowy Łupków

III – miejsce Dariusz Bugajski SP Rzepedź

  • Kategoria- klasy VII do VIII

I – miejsce Anna Płocica PSP Wisłok Wielki

II – miejsce Kacper Adamiak PSP Nowy Łupków

III – miejsce Maja Winkowska SP Komańcza

Po rozdaniu nagród nadszedł czas na projekcje filmów. W trakcie trwania przeglądu wyświetlone zostały trzy filmy:

„Łukasiewicz – nafciarz, romantyk” – fabularyzowany dokument o twórcy przemysłu naftowego Ignacym Łukasiewiczu. Opowiada o jego życiu i działalności wynalazczej, przemysłowej oraz społecznej. Film obejmuje lata 1848 -1870 od momentu rozpoczęcia przez Łukasiewicza we Lwowie pracy farmaceuty do uruchomienia rafinerii w Chorkówce.

„Nikifor, moje drugie imię” – to opowieść o Nikiforze Krynickim, malarzu, który został zaliczony do światowej czołówki malarzy prymitywnych. Film powstał w 2009 r. Opowiada o ostatnich dniach życia chorego na gruźlicę Nikifora. Artysta spędził je w Sanatorium Gruźliczym w Foluszu koło Jasła.

„Jako w niebie, tak i w Komańczy” – to dokument fabularyzowany, który przybliża jednocześnie codzienne życie Prymasa, ale przede wszystkim przypomina jak doszło do powstania niezwykłego dzieła, przesłania dla duchownych i wiernych dla całego Polskiego Kościoła, dzieła Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego”.

Wszystkie trzy filmy wchodzą w skład cyklu „Historyczny Pejzaż Podkarpacia”.

Głównym organizatorem „Przeglądu Filmów Karpackich” był Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy, pod patronatem Wójta Gminy, we współpracy z TVP Obiektyw. Wsparli nas również: Fundacja Ramię w Ramię, nowiny24, nowiny gazeta codzienna, Gazeta Bieszczadzka, KORSO.PL, Puls Podkarpacia, sanok.naszemiasto.pl. Wydarzenie kulturalne zostało dofinansowane przez Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom za przybycie, mamy nadzieję, że jeszcze w przyszłości będziemy mieli szansę przygotować równie interesujące przedsięwzięcie.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.