Biznes: Tarcza antyinflacyjna 2.0 na czym będzie polegała ?

Biznes: Tarcza antyinflacyjna 2.0 na czym będzie polegała ?

Posłowie zagłosowali za tzw. tarczą antyinflacyjną 2.0. Wprowadza ona od lutego do końca lipca obniżoną do zera stawkę VAT na żywność i napoje objęte obecnie stawką 5 proc. Nowy pakiet antydrożyźniany obniża też z 23 proc. do 8 proc. stawkę VAT na benzynę, olej napędowy, gaz LPG, a także biokomponenty stanowiące samoistne paliwa.

Przyjęty projekt zakłada obniżenie stawek podatku VAT w okresie od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r.: na żywność do stawki 0%; na paliwa silnikowe tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG do stawki 8%; na nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą i inne środki wspomagające produkcję rolniczą do stawki 0%; na gaz ziemny do stawki 0%; na energię elektryczną i energię cieplną do stawki 5%.

Tarczę antyinflacyjną 2.0 przedstawił podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Ma ona obniżyć inflację i oczekiwania inflacyjne, a przede wszystkim „zostawić w portfelach Polaków jak najwięcej pieniędzy”.

Do zera ma zostać obniżona stawka podatku VAT Ma ona dotyczyć takich produktów spożywczych jak mięso i ryby oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, warzywa i owoce i przetwory z nich, zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze. Wszystkie one dotychczas były opodatkowane stawką 5 proc. Szykuje się obniżka VAT-u do zera na niektóre napoje, np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne.

– Rodzina 2+2 na obniżce podatku VAT do zera na żywność oszczędzi około 53 zł miesięcznie – mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, obniżki podatków dla rodzin korzystających z samochodu mają wynieść około 48 zł miesięcznie. Rodziny korzystające z prądu i gazu jednocześnie – “w zależności od tego, czym ogrzewa dom lub mieszkanie” – zaoszczędzą od 65 do 200 zł miesięcznie – podkreślił. Premier stwierdził, że ma na myśli obniżki wszystkich podatków (VAT i akcyzy).

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.