„Instrumenty finansowe” mają pomóc „Modernizować” z PROW i pozwolić na zakup rzeczy używanych

„Instrumenty finansowe” mają pomóc „Modernizować” z PROW i pozwolić na zakup rzeczy używanych
MRiRW chce dopisać do rodzajów wsparcia oferowanego w ramach PROW – oprócz dotacji – „instrumenty finansowe”. Wsparcie udzielane rolnikom i (przy przetwórstwie) przedsiębiorstwom za ich pośrednictwem ma mieć formę gwarancji. Planowana alokacja środków to 50 mln euro.
W przygotowywanym projekcie ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 oraz niektórych innych ustaw​ zmierza się do dodania przepisów, określających zasady wdrażania instrumentów finansowych w ramach PROW na lata 2014–2020, mogących stanowić podstawę prawną do zawarcia umowy o finansowaniu z podmiotem wdrażającym instrumenty finansowe.
Cóż to takiego?
Otóż zdiagnozowano „utrudniony dostęp rolników oraz przedsiębiorstw przetwórczych do zewnętrznego źródła finansowania działalności” (lukę finansową oszacowano na 11,6 mld zł) i postanowiono udostępnić „odpowiednie instrumenty finansowe, których zadaniem będzie ułatwienie dostępu do ww. zewnętrznych źródeł finansowania”.
„Ze wstępnych wyników oceny ex ante wynika, że instrumentem, który najlepiej odpowie na potrzeby ostatecznych odbiorców pomocy jest instrument gwarancji portfelowych” – podano w uzasadnieniu uchwały Komitetu Monitorującego PROW. „Gwarancje są instrumentem zwrotnym o najwyższym współczynniku dźwigni finansowej rozumianej jako relacja wygenerowanego finansowania do zaangażowanych środków publicznych. Przewiduje się, że gwarancja nie będzie obejmować całości kredytu, a tylko jego część. Przejęcie przez fundusz gwarancyjny części ryzyka ponoszonego przez instytucje finansowe stworzy zachętę do angażowania się kapitału prywatnego w finansowanie działalności gospodarstw rolnych oraz MŚP w sektorze rolnym” – dodano.
Wsparcie w formie instrumentów finansowych będzie stosowane w operacjach typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” – w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” – „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych”.
Za pośrednictwem instrumentu finansowego ma być przekazane 50 mln euro, w tym 31,8 mln euro z EFRROW, z możliwością zwiększenia w razie potrzeby.
Wdrażanie ma nastąpić przez podmiot wdrażający, który będzie wybrany przez powierzenie zadań i udzielenie zamówienia. Podmiot wdrażający wybierze banki finansujące, które mają uczestniczyć w realizacji instrumentów finansowych. Banki te utworzą portfele nowych kredytów dla kwalifikujących się ostatecznych odbiorców w ramach wymienionych wyżej dwóch poddziałań. „Wsparciem dla ostatecznych odbiorców będą gwarancje obejmujące określoną część udzielonego kredytu” – podano. Środki PROW w ramach funduszu gwarancji portfelowych mają zabezpieczać portfel kredytów udzielanych przez banki finansujące do poziomów ustalonych w wyniku badania ex ante oceny ryzyka i wskazanych w umowie o finansowaniu. Spodziewane jest, że polityka kredytowa banków uwzględni powstanie i transfer korzyści na rzecz ostatecznych odbiorców w formie korzystniejszych warunków kredytu (np. zabezpieczenie kredytów, zmniejszone oprocentowanie).
Wsparcie udzielane za pośrednictwem „instrumentu finansowego” ma pozwolić na finansowanie wsparcia zakupu używanych rzeczy, np. m.in. zakupu maszyn używanych, nie starszych niż 5 lat w momencie zakupu.
Będzie stosowane w ramach pomocy de minimis.
Projektu ustawy jeszcze nie opublikowano.
Źródło: www.farmer.pl
Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email