Lubaczów: Po gminie Wielkie Oczy bez wychodzenia z domu

Lubaczów: Po gminie Wielkie Oczy bez wychodzenia z domu

Przez ostatnie tygodnie przemierzaliśmy wspólnie Gminę Wielkie Oczy bez konieczności wychodzenia z domu, w ramach projektu „Wirtualnie po gminie Wielkie Oczy” realizowanego przez Centrum Kultury w Wielkich Oczach w całości finansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury – Kultura w sieci.

Czas epidemii koronawirusa, kiedy możliwość osobistego zwiedzania obiektów została ograniczona, Centrum Kultury w Wielkich Oczach wykorzystało do przygotowania wirtualnych wędrówek po najciekawszych zakątkach gminy.

Podróż rozpoczęliśmy od czterech wyjątkowych świątyń rzymskokatolickich w:  Łukawcu, Wielkich Oczach i Potoku Jaworowskim,

następnie przemierzyliśmy cerkwie grekokatolickie, których jest aż sześć na terenie naszej gminy: Cerkiew Opieki Matki Bożej w Bihalach, św. Dymitra w Kobylnicy Wołoskiej, św. Dymitra Męczennika w Łukawcu, dawna greckokatolicka cerkiew filialna pw. św. Mikołaja w Wielkich Oczach, Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Wólce Żmijowskiej oraz cerkiew pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Żmijowiskach.

Kolejnym etapem było poznanie izb pamięci: Św. Jana Pawła II – mieszczącej się w PSP w Łukawcu oraz żydowskiej, która zlokalizowana jest w dawnej synagodze, obecnie GBP w Wielkich Oczach.

Mając za sobą już połowę wędrówki, udaliśmy się na cmentarze. Tutaj usłyszeliśmy opowieść o lotnikach poległych w lesie „na Czaplakach”, o dwóch cmentarzach w Wielkich Oczach – rzymskokatolickim i żydowskim, a także o cmentarzu żołnierzy Austriackich i Rosyjskich, którzy polegli w walkach toczonych w okolicy Łukawca w czerwcu 1915 roku.

Dalej w programie wędrówki była synagoga i dawny dwór obronny. Niegdyś żydowska synagoga – dziś siedziba biblioteki. Pod takim też kątem zaprezentowana została w filmie. Natomiast dawny dwór obronny to dziś budynek urzędu gminy.  

Na koniec, aby odkryć piękno terenu „przeszliśmy” do cudów natury. Zobaczyliśmy urokliwe tereny pogranicza polsko – ukraińskiego, gdzie odpocząć można na łonie natury.

Mamy nadzieję, że dzięki realizacji projektu stare, zabytkowe budynki, miejsca związane z historią regionu nie zostaną zapomniane. Stworzona została nowa oferta programowa zarówno dla mieszkańców gminy jak i turystów. Wirtualne spacery mają zastąpić możliwość osobistego i namacalnego wejścia do danego obiektu. Równocześnie mają też sprawić by po zakończeniu pandemii, każdy chciał te miejsca odwiedzić osobiście.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email