Lubaczów: #selfiedlapapieża – dla św. Jana Pawła II przyjechali z różnych zakątków [fotorelacja]

Lubaczów: #selfiedlapapieża – dla św. Jana Pawła II przyjechali z różnych zakątków [fotorelacja]

Prawie pół tysiąca osób i kilkadziesiąt fotografii to bilans trwającej od 16 do 31 maja akcji #selfiedlapapieża zorganizowanej przez Centrum Kultury w Wielkich Oczach. W jej ramach trzeba było pojechać rowerem do kapliczki przy pięciu sosnach, zrobić selfie i przesłać do organizatorów.

Akcja była alternatywą za organizowany co roku na terenie gminy rajd rowerowy im. św. Jana Pawła II. Wspomniany rajd otwierał sezon wycieczek rowerowych organizowanych na terenie gminy. Rozpoczynał się w sanktuarium w Wielkich Oczach, skąd uczestnicy przejeżdżali do kapliczki przy pięciu sosnach. Tam w październiku 2007 roku abp Mieczysław Mokrzycki, (sekretarz papieża Polaka) poświęcił murowaną kaplicę. W tym roku wypadałaby siódma edycja rajdu.

Z uwagi na ogłoszony w Polsce stan epidemii rajd zaplanowany na 16 maja nie mógł się odbyć w proponowanej do tej pory formie.  Wtedy pojawił się pomysł zorganizowania akcji, która dawałaby wszystkim możliwość indywidualnego przejazdu samodzielnie wyznaczonej trasy. W zastępstwie grupowej jednośladowej wycieczki zorganizowano akcję #selfiedlapapieża, która dzięki rozciągnięciu w czasie nie stwarzała zagrożenia dla jej uczestników.

Akcja miała na celu stworzenie okazji do aktywnego spędzenia czasu wolnego w czasie, kiedy nie było możliwości zorganizowania wydarzeń o charakterze sportowym i rekreacyjnym. Nadrzędna idea rajdu, czyli uczczenie pamięci św. Jana Pawła II przyświecała także uczestnikom akcji #selfiedlapapieża.

Co się zmieniło? Nie był to już rajd rowerowy o lokalnym charakterze, a akcja w której udział mógł wziąć każdy chętny. Tym sposobem w pozostawionym na miejscu zeszycie pojawiły się wpisy z Rzeszowa, Przeworska, Piwody, Baszni Dolnej, Lubaczowa, Młynów a nawet Warszawy.  Akcja przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Już drugiego dnia przy kapliczce pojawiło się ponad sto osób. Wśród zdjęć, które na bieżąco były udostępniane w mediach społecznościowych przeważały fotografie całych rodzin, które postanowiły uczcić pamięć papieża Polaka.

Akcja się zakończyła, ale kapliczkę przy pięciu sosnach można odwiedzić przez cały rok – do czego serdecznie zachęcamy. Św. Jan Paweł II  zajmuje szczególne miejsce w historii lokalnej gminy Wielkie Oczy. Od ponad 20 lat jest jej honorowym obywatelem. W kościele w Łukawcu w kaplicy znajdują się relikwie Świętego. W tamtejszej szkole, w izbie pamięci zgromadzone zostały pamiątki związane z życiem papieża, które na rzecz społeczności przekazał abp Mieczysław Mokrzycki. Od 31 maja na placu przy Urzędzie Gminy można obejrzeć wystawę poświęconą życiu Karola Wojtyły.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

2 Comments

  1. Dlaczego w nagłówku jest Lubaczów? Akcja byla na terenie Gminy Wielkie Oczy!

    1. Żeby utrzymać porządek w artykułach zorganizowano je według miasta powiatowego. Istnieje możliwość wskazania miejscowości w tytule artykułu i wtedy doprecyzowujemy miejsce akcji, wydarzenia itd …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.