Polska: Prezes NBP gościem honorowym Spotkania Liderów Bankowości i Ubezpieczeń

Polska: Prezes NBP gościem honorowym Spotkania Liderów Bankowości i Ubezpieczeń

Uwarunkowania regulacyjne, przyspieszona cyfryzacja, wyzwania klimatyczne i energetyczne, niskie stopy procentowe oraz rosnące ryzyko kredytowe w warunkach spowolnienia gospodarczego to są czynniki, które będą wpływać na zmiany dotychczasowych modeli biznesowych – wystąpieniePrezesa NBP podczas forum Liderów Bankowości i Ubezpieczeń.

Warszawa, 14 kwietnia 2021 r. – Narodowy Bank Polski informuje o wystąpieniu prof. Adama Glapińskiego podczas rozpoczynającego się dziś Spotkania Liderów Bankowości i Ubezpieczeń – 21. Banking Forum & 17. Insurance Forum. Edycja jest poświęcona tematyce globalnej transformacji w kontekście wyzwań sektora finansowego w nowej rzeczywistości – odbudowy gospodarki, ochrony środowiska oraz przyspieszenia cyfryzacji. Prezes banku centralnego zabrał głos jakogość honorowy.

Temat przewodni dzisiejszego forum to wyzwania dla sektora finansowego w nowej rzeczywistości. […] obecna pandemia jest oczywistym szokiem i gigantycznym zaskoczeniem, bo po prostu nie była częścią naszych opowieści na temat przyszłości. […]

W kontekście rozpoczętej dwudniowej dyskusji podczas forum chciałbym zwrócić szczególną uwagę na przebudowę modeli biznesowych instytucji finansowych w warunkach niskich stóp procentowych. […]

Sekularny […] trend obniżenia realnych stóp procentowych dotyczy jednak jedynie stóp zwrotu od aktywów wolnych od ryzyka, tzn. przede wszystkim stóp procentowych na rynku pieniężnym i rentowności obligacji skarbowych. Stopy zwrotu z aktywów produkcyjnych podlegają cyklicznym wahaniom, ale nie widać tam żadnego spadkowego trendu.

Oznacza to zatem, że w gospodarce światowej następuje istotny wzrost wynagrodzenia za ryzyko i utrzymywania aktywów produkcyjnych. Wynika z tego, że jeżeli instytucje finansowe chcą utrzymać przyzwoite zwroty z kapitału, to powinny zaangażować się w te bardziej ryzykowne ekspozycje. Oczywiście zapewniając przy tym odpowiednie zarządzanie podwyższonym ryzykiem. Można zatem oczekiwać, że powinien nastąpić dynamiczny wzrost znaczenia rynku kapitałowego. Zarówno banki, jak i zakłady ubezpieczeń nie muszą wcale na tym tracić, o ile zrozumieją powagę czekających nas zmian i szybko się do nich zaadaptują. W jaki sposób? Budując siłę rynku kapitałowego, a nie postrzegając go jako konkurencję. Rozwijając rynek kapitałowy poprzez wzrost znaczenia bankowości inwestycyjnej oraz ubezpieczeń finansowych.

Taki kierunek dalszego rozwoju systemu finansowego jest nie tylko prawdopodobny, ale jest też zdecydowanie pożądany. […] finansowanie biznesu na rynku kapitałowym powinno być uzupełnieniem działalności kredytowej banków. Co więcej, sprzyjałoby ono bardziej innowacyjnym projektom ze względu na zrozumiałą skądinąd awersję banków do ryzyka. Rynek kapitałowy umożliwia w większej skali finansowanie nowych projektów biznesowych, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw oraz innowacyjnych start-upów, które, jeśli odniosą sukces, mogą przyczynić się do wspierania rozwoju gospodarczego, są jednak permanentnie wykluczone z finansowania bankowego. Z tych powodów przechodzenie od głównie bankowych do bardziej zorientowanych na rynek kapitałowy źródeł finansowania może okazać się dla gospodarki bardzo korzystne. Wspierałoby to działania innowacyjne, podnosząc potencjał długoterminowego wzrostu gospodarki, ale także przyczyniałoby się do zmniejszenia inercji w cyklu koniunkturalnym i wzmacniałoby stabilność systemu finansowego. Rynki akcji i obligacji zapewniają bowiem także skuteczniejszy mechanizm podziału ryzyka, gdyż ewentualne straty ponoszą inwestorzy, a nie banki, które dla ochrony bezpieczeństwa depozytów muszą być potem ratowane przez ogół podatników. Wreszcie, rynki kapitałowe są mniej procykliczne niż banki, co zapewnia bardziej stabilny cykl koniunkturalny, bo ogranicza skalę budowania ryzyka systemowego w okresie boomu i załamania akcji kredytowej, czyli wystąpienia zjawiska credit crunch w okresie recesji. […]

W ciągu ostatnich trzech dekad system finansowy w Polsce stale się rozwijał. Chociaż był to w dużej mierze proces prób i nieraz kosztownych błędów, to jego wynikiem stało się utworzenie silnego i konkurencyjnego sektora finansowego. Aby zapewnić dalszy jego rozwój, musimy być otwarci na zmiany. […] – powiedział Prezes NBP.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email