Przemyśl: 29. Doroczne Spotkanie Poetów za nami

Przemyśl: 29. Doroczne Spotkanie Poetów za nami

W Przemyślu na 29. Dorocznym Spotkaniu Poetów ponownie mięliśmy okazję gościć podkarpackich poetów. Podczas uroczystości, która odbyła się 26 października, pojawiło się ich ponad pięćdziesięciu z różnych stron Podkarpacia. Reprezentowali też różne środowiska i stowarzyszenia twórcze, m.in. : mielecką Grupę Literacką „Słowo”, Regionalne Stowarzyszenie Twórców Kultury w Rzeszowie, łańcucką Grupę Twórczą „Inspiratio”, Klub Poetów  Podkarpacia “Perły” w Tryńczy, Regionalne Stowarzyszenie Twórców Kultury w Przemyślu, Klub Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina”, Grupę „Oczarowani słowem obrazem melodią”, brzozowski  Ruch Poetycki „Zgrzyt”,  obecnych było także wielu poetów niezrzeszonych.

Gospodarzem tego wydarzenia było przemyskie Centrum Kulturalne. Spotkanie pełne wzajemnej serdeczności i życzliwości pozwoliło zapoznać się z twórczością osób piszących w naszym województwie, gdyż spotkanie miało charakter otwarty, dało to okazję do posłuchania wierszy tym, którzy poezję kochają.

Wydarzeniu przyświecały słowa ks. Jana Twardowskiego „Każde wiersze są dobre i na każdą porę, bo wszystkie jednakowo są na serce chore”, bo też i poezja jest niejednokrotnie lekarstwem na różne życiowe niedogodności, jest formą wyrażania myśli i emocji, spełnia więc funkcję pozytywną – niemal terapeutyczną.

Mogliśmy się o tym przekonać za sprawą pięknej recytacji wierszy uczestników przez Bogdana Dmowskiego, dzięki któremu przeżyliśmy chwilę wspaniałych poetyckich uniesień. Bogdan Dmowski, który przyjechał specjalnie z niemieckiego miasta Görlitz, jest wielkim miłośnikiem poezji i od 13 lat zajmuje się niemalże zawodowo recytacją wierszy, nagrywa filmiki z wybranymi przez siebie utworami, które można później obejrzeć na jego kanale YouTube. Na scenie Centrum Kulturalnego zaprezentował wiersze zamieszczone w specjalnie z tej okazji wydanym Almanachu Poetyckim, który zawierał utwory 70 uczestników, którzy zgłosili się do tegorocznej edycji.

Wyjątkową atmosferę i niepowtarzalny klimat imprezy podkreśliły też świetne występy Trio (w składzie Jakub Podwyszyński – skrzypce, Zuzanna Okrasa – wiolonczela, Filip Balawender – fortepian) i Kwintetu (Karol Nowiński – skrzypce, Julia Zwolińska – skrzypce, Jakub Podwyszyński – skrzypce, Jan Dopart – wiolonczela iGustaw Siepioła – fortepian) z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu im. Artura Malawskiego. Uczniowie przygotowani przez nauczycieli: panią Annę Magdziak i pana Krzysztofa Nowińskiego wspaniale dopełnili muzycznie to piękne święto poezji.

Spotkanie zakończyło się częścią nieoficjalną w Klubie „Piwnice” CK, która była okazją do wspólnych rozmów o życiu, sukcesach i wielu innych inspirujących tematach.

O wyjątkowej atmosferze imprezy świadczą słowa jeden z uczestniczek, Renaty Giży z Rakszawy:

„Bardzo wszystkim dziękuję: za zaproszenie, organizację, rozmowy, miło spędzony czas, wzajemną życzliwość, gesty sympatii, pamiątkowe zdjęcia, ciepłe słowa, powitania, przytulania…

No właśnie… Ileż dobra można zdziałać słowem niejednym…

Czytajcie wiersze, a my, Poetki i Poeci nie tylko z Podkarpacia, będziemy pisać co nam w duszy gra…”

W imieniu Organizatorów dziękuje naszym gościom za przybycie i mam nadzieję, że spotkamy się za rok na jubileuszowym już 30. Dorocznym Spotkaniu Poetów.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email