Polska: Starzenie się społeczeństwa, migracja i polityka pieniężna

Polska: Starzenie się społeczeństwa, migracja i polityka pieniężna

Narodowy Bank Polski poinformował, że ukazał się 341 numer NBP Working Paper Aging, migration and monetary policy in Poland autorstwa Marcina Bieleckiego, Michała Brzoza-Brzeziny i Marcina Kolasy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wnioski z publikacji.

Polska stoi w obliczu szczególnie istotnych przemian demograficznych. Prognozuje się, że współczynnik obciążenia demograficznego wzrośnie z poziomu nieco powyżej 20 proc. notowanego w 2000 r. do ponad 60 proc. w 2050 r. Jednocześnie kraj odnotowuje ostatnio znaczną falę imigracji, głównie z Ukrainy.

Autorzy publikacji badają, w jaki sposób starzenie się społeczeństwa i migracja wpłyną na polską gospodarkę oraz jakie będą konsekwencje tych dostosowań dla krajowej polityki monetarnej. Wykorzystując model równowagi ogólnej z uwzględnieniem cyklu życia, pokazują, że spadek naturalnej stopy procentowej (NSP) spowodowany procesami demograficznymi jest znaczący (wynosi ponad 1,5 punktu procentowego), choć jest rozłożony na okres 40 lat. Wpływ napływów migracyjnych jest stosunkowo mały i nie jest w stanie istotnie złagodzić presji spadkowej na NSP spowodowanej starzeniem się populacji. Jeżeli bank centralny z opóźnieniem zareaguje na spadek NSP, prawdopodobny jest długi okres utrzymywania się inflacji poniżej celu inflacyjnego. W takim przypadku prawdopodobieństwo dojścia do zerowej dolnej granicy dla nominalnych stóp procentowych (ang. zero lower bound, ZLB) staje się dużym ograniczeniem dla polityki pieniężnej. Wykorzystanie trendów demograficznych do aktualizacji szacunków NSP pozwala uniknąć presji na spadek inflacji oraz zmniejszyć prawdopodobieństwo dojścia do ZLB.

Autorzy materiału nie reprezentują oficjalnego stanowiska NBP.

Najnowszy numer NBP Working Paper został opublikowany na stronie nbp.pl.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email