Polska: Tarcza dla turystyki

Polska: Tarcza dla turystyki

Już niebawem przedsiębiorcy pracujący w sektorze turystycznym będą mogli złożyć wnioski o postojowe oraz o zwolnienie z opłacania składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Nowelę wprowadzającą tarczę dla turystyki – zwaną też niekiedy “Tarczą 5.0” – prezydent Andrzej Duda podpisał w ubiegłym tygodniu. Nowe przepisy wejdą w życie od 15 października.

“Ustawa wchodzi w życie w połowie października i dopiero wówczas będzie można składać wnioski przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS) do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wprowadzają trzy formy wsparcia udzielanego przez ZUS przedstawicielom branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej” – przypomina prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, w komunikacie przesłanym PAP.

Według nowej formie pomocy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać m.in. ze zwolnienia z opłacania składek na ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień. Ze wspomnianego zwolnienia będą mogli skorzystać działający w sektorach: turystycznym, hotelarskim, organizacji i obsługi targów, konferencji czy wystaw.

Uprawnia do skorzystania z pomocy przede wszystkim prowadzenie działalności przed 30 czerwca 2020 roku. Wnioskodawca do skorzystania z ulgi będzie musiał również wykazać 75-proc. spadek przychodów w miesiącach, w których będzie chciał skorzystać ze zwolnienia ze składek, w porównaniu z analogicznymi miesiącami w 2019 roku. Wnioski o zwolnienie można składać do końca listopada.

Specjalnie dla firm działających w turystyce uruchomione będzie również świadczenie postojowe. Prawo do tej formy pomocy uzyskają osoby, które prowadzą działalność jako agenci turystyczni oraz przewodnicy. Agencji turystyczni, by skorzystać z postojowego, muszą wykazać, że rozpoczęli działalność przed 1 kwietnia 2020 roku.

Przedsiębiorcy będą zmuszeni udokumentować przestój w prowadzeniu biznesu z powodu tzw. lockdownu wywołanego przez koronawirusa kryzys. Nie mogą oni również podlegać ubezpieczeniu społecznemu z innego tytułu. Wyjątkiem jednak są emerytury i renty z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Przewodnicy turystyczni mogą ubiegać się o pomoc, kiedy ich działalność jest prowadzona w charakterze sezonowym, a w 2019 roku wykonywali ją nie dłużej niż przez 9 miesięcy. Po 31 sierpnia 2019 roku zawiesili działalność.

Kolejna tarcza wprowadza także dodatkowe świadczenie postojowe przeznaczone dla tych, którzy już wcześniej korzystali z tej formy pomocy. Ponownie będą mogli skorzystać z niego przedsiębiorcy działający w sektorach: turystycznym, hotelarskim, organizacji i obsługi targów, konferencji. Chodzi m.in. o transport turystyczny, wystawianie i występowanie w przedstawieniach teatralnych czy prowadzenie dyskotek, salonów gier elektronicznych, plaż, jarmarków.

Wnioskodawcami mogą być osoby, które wykażą przychód z działalności w miesiącu (poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku), niższy co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu w 2019 roku. Dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje tylko i wyłącznie maksymalnie trzy razy.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email