Polska: Zmiany w dystrybucji węgla przez Gminy

Polska: Zmiany w dystrybucji węgla przez Gminy

Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda zapowiedział możliwość ponownych negocjacji umów z samorządami na dostawy węgla. Ponadto przedłużony ma zostać termin składania wniosków o zakup surowca. Ze słów wiceszefa MAP wynika, że rząd wkrótce zrezygnuje z systemu dystrybucji węgla przez gminy.

Karol Rabenda, wiceminister aktywów państwowych poinformował, że resort szykuje projekt zmiany przepisów. Ma je zaprezentować w przyszłym tygodniu.

– Jeśli będą takie sytuacje, że węgiel na składowiskach zostanie, to chcemy wydłużyć okres odbioru powyżej tych trzech ton. Jeśli ktoś będzie chciał z tego węgla zrobić sobie zapas na przyszłą zimę, to tymi rozwiązaniami to umożliwimy. Będzie można węgiel sprzedawać dłużej niż do 30 kwietnia – poinformował Rabenda.

W praktyce ma to wyglądać w ten sposób, że po zakończeniu sezonu grzewczego, gminy ogłoszą, ile węgla im zostało. Jeżeli mieszkańcy będą chcieli np. zrobić zapas na kolejny sezon, będą to mogli zrobić do 30 czerwca. Z tej możliwości będzie można skorzystać także wtedy, kiedy po sezonie grzewczym, z zapasem węgla zostanie sąsiednia gmina – pisze portalsamorzadowy.pl.

Rząd przyjął, że zakupu węgla z importu po preferencyjnych cenach może skorzystać od 3,6 mln do 3,84 mln gospodarstw domowych, które mogą kupić ok. 5 mln ton. Koszt tego rozwiązania wynosi będzie wynosił ok. 4 ,6mld zł netto, która to kwota ma pochodzić z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.


Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email