Biznes: Usługi biura rachunkowego czy samodzielne prowadzenie księgowości - co będzie najlepsze dla Twojej firmy?

Biznes: Usługi biura rachunkowego czy samodzielne prowadzenie księgowości - co będzie najlepsze dla Twojej firmy?

Księgowość jest czymś, czego nie da się uniknąć, stanowi podstawę w każdej firmie, dlatego kluczowe staje się zadbanie o prawidłowość dokumentów, wysyłanie jej do odpowiednich urzędów w ściśle ustalonym terminie, rozliczanie się z instytucjami, kontrahentami i pracownikami. Przedsiębiorcy mają wiele obowiązków do wypełnienia, ale niestety każdy dzień trwa tylko dobę, przez co może brakować czasu na zrealizowanie rzetelnie wszystkich zadań. Warto pomyśleć o współpracy z biurem rachunkowym, aby ułatwić sobie życie.

Jakie plusy ma samodzielne prowadzenie księgowości?

Prowadzenie księgowości we własnym zakresie wiąże się oczywiście z wieloma zaletami, do których zalicza się przede wszystkim niższe koszty w porównaniu z zatrudnieniem księgowej, jest to także tańsze rozwiązanie niż korzystanie z usług profesjonalnego biura rachunkowego. Nie trzeba płacić nikomu za ich usługi, które obecnie są coraz droższe. Ma to szczególne znacznie dla początkujących przedsiębiorców, niewielkich firm, start-upów.

Przy ograniczonym budżecie warto wybrać najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, czyli samodzielną księgowość, co pozwoli na ograniczenie wydatków. W ten sposób zyskuje się także swobodę w kwestii finansów, bo kontrolę sprawuje wyłącznie właściciel firmy. Wie on dokładnie, jaka jest kondycja biznesu, monitoruje wszystkie przychody i wydatki. Na bieżąco sprawdza również podatki, które są opłacane każdego miesiąca.

Do dyspozycji każdy ma program do samodzielnej księgowości, co w dużej mierze upraszcza rozliczanie się z insynuacjami państwowymi, pozwala na generowanie deklaracji, uporządkowanie danych, tworzenie raportów z wynikami finansowymi. Wszystko odbywa się przez internet, w jednym miejscu dostępna jest przez całą dobę dokumentacja firmowa. Można liczyć także ma mobilną aplikację, co przekłada się na jeszcze większą wygodę, pozwala na wysyłanie faktur ze smartfona, o każdej porze dnia, w dowolnym miejscu. Dane firmy są zabezpieczone, nie trzeba martwić się o przeciek danych wrażliwych.  

Sprawdź intuicyjny program do faktur: kliknij tutaj

Jakie minusy ma samodzielna księgowość?

Pomimo wielu zalet samodzielna księgowość ma także sporo wad, do których zalicza się między innymi czas potrzebny do zajmowania się wszystkim we własnym zakresie. Prowadzenie jej jest czasochłonne, łatwo o popełnienie błędu, przeoczenie terminu. Wszystko to może stać się źródłem problemów dla przedsiębiorcy, bardzo poważnych konsekwencji. Prawo jest zawiłe, a jego nieznajomość nie zwalania od przestrzegania i skutków ubocznych postępowania niezgodnie z przepisami.

Podlegają one nieustannym zmianom, które trzeba śledzić na bieżąco. Konieczne jest także doszkalanie się w zakresie szeroko pojętej księgowości, na co często trudno znaleźć czas, pogodzić mnogość obowiązków, które ma do wypełnienia przedsiębiorca. Jeśli dojdzie do popełnienia błędu, to niestety całą odpowiedzialność za to ponosi właściciel firmy. Musi ona także zajść się przygotowaniem całej dokumentacji w razie kontroli z Urzędu Skarbowego, bo stanowi jedynego jej reprezentanta i musi być obecny w tym czasie.

Dlaczego warto wybrać biuro rachunkowe online?

Przedsiębiorcy chcący zaoszczędzić czas i pieniądze decydują się coraz częściej na usługi biura rachunkowego, czyli doświadczonych i wykwalifikowanych profesjonalistów w swojej branży. Jest to świetna alternatywa dla księgowej, bo uzyskuje się wsparcie specjalistów, ale nie trzeba ponosić kosztów związanych z wyposażeniem biura, zatrudnieniem pracownika, zakupem programów komputerowych do obsługiwania kadr i finansów, korzystaniem z usług informatyków odnośnie dedykowanego oprogramowania. Ma się łatwy dostęp do profesjonalnych usług, outsourcing księgowy umacnia również pozycję firmy.

Postaw na sprawdzone biuro rachunkowe online: kliknij tutaj

Warto zdecydować się na biuro rachunkowe, bo ma ono wykupiona polisę na wypadek popełnienia błędów przez jej pracowników. Jeśli przedsiębiorca poniesie z tego tytułu jakieś szkody, to może liczyć na uzyskanie odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego, o czym można zapomnieć przy samodzielnym prowadzeniu księgowości. Jest to wobec tego mniejsze ryzyko, sposób na zabezpieczenie własnych interesów. Przedsiębiorca zyskuje sporo czasu, który może poświęcić na rozwój biznesu, zwiększanie świadomości marki, nawiązywanie nowych relacji biznesowych, szkolenia pracowników, realizację usług, zaopatrzenie firmy itd.

Czy outsourcing księgowy ma jakieś wady?

Współpracowanie z biurem rachunkowym to szereg korzyści dla firmy, dlatego rozwiązanie to sprawdzi się w przypadku wielu przedsiębiorstw, szczególnie małych i średnich. Trzeba jednak pamiętać o pewnych wadach, do których zalicza się konieczność powierzenia przynajmniej części spraw finansowych podmiotowi zewnętrznemu. Nie trzeba jednak się niczym martwić, jeśli wybór padnie na renomowane biuro rachunkowe.

Zawsze można na bieżąco wszystko monitorować, uzyskiwać raporty i sprawozdania. Dokumenty są wysyłane online, ma się do nich dostęp zdalnie, w dowolnym momencie i miejscu. Kluczową kwestią staje się współpracowanie z rzetelnym partnerem, na którym można polegać. W przeciwnym razie zawsze istnieje ryzyko utraty danych lub ich wycieku, zdarzają się także problemy komunikacyjne.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email