Rzeszów: 30 lat Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. To ona stworzyła „Aeropolis”

Rzeszów: 30 lat Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. To ona stworzyła „Aeropolis”

Dokładnie 30 lat temu powstała Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego – instytucja, która przez ostatnie dekady miała ogromny wpływ na rozwój gospodarczy województwa podkarpackiego, a dzięki odwadze i wizji samorządu oraz pracowników RARR S.A., zrealizowała ideę utworzenia Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologiczny „Aeropolis”. Park obchodzący dziś 20. urodziny może się pochwalić 52 firmami z branży lotniczej, motoryzacyjnej i nowych technologii, zatrudniającymi ponad 7 tys. pracowników, których inwestycje przekroczyły już 3,5 mld zł. W środę w Inkubatorze Technologicznym PPN-T, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. świętowała oba te jubileusze w towarzystwie minister funduszy i polityki regionalnej, Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, członków zarządu województwa podkarpackiego – Władysława Ortyla, Ewy Draus i Stanisława Kruczka, samorządowców, przedsiębiorców, rektorów rzeszowskich uczelni – prof. Piotra Koszelnika i prof. Sylwestra Czopka, oraz byłych i obecnych pracowników RARR S.A., bez których wszystkie te sukcesu nie byłyby możliwe. Wydarzenie było też dobrą okazją, by wręczyć nagrody Innowator Podkarpacia 2023. Jedne z najważniejszych na Podkarpaciu wyróżnień biznesowych przyznawanych od 24 lat.

Spółka RARR powstała w 1993 roku  na bazie Biura Projektowego „Miastoprojekt” w Rzeszowie. Jej założycielem był Samorząd Wojewódzkiego Podkarpackiego, a cel działania jasny – wsparcie rozwoju gospodarczego Podkarpacia. To była pierwsza w regionie instytucja pomagająca przedsiębiorcom i samorządom w sięganiu po fundusze europejskie wpierw z programów przedakcesyjnych, a po 2004 roku, gdy Polska weszła do Unii Europejskiej, już z kolejnych projektów unijnych. Jednak to co najważniejsze w działalności RARR, to stworzenie przed laty w „szczerych polach” Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego „Aeropolis”, który dziś jest gospodarczym sercem regionu wokół którego wyrosły: Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego G2A Arena, Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”, Hotel Holiday Inn Express Rzeszow Airport oraz rozbudowany Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. Powstała nowoczesna strefa ekonomiczna, świetnie skomunikowana z autostradą A4, drogą ekspresową S19 oraz posiadająca własną linie kolejową Rzeszów-Jasionka. To wszystko sprawiło, że gdy w lutym 2022 roku w Ukrainie wybuchła wojna, Rzeszów stał się areną międzynarodowych wydarzeń, gdzie gościli najwięksi przywódcy świata, a Rzeszów i Jasionka w sposób naturalny przeistoczyły się w hub łączący Wschód i Zachód Europy.

– „Aeropolis” to nasze złote dziecko – mówił Mariusz Bednarz, prezes RARR S.A. – Od początku pokładaliśmy w nim duże nadzieje dając symboliczne imię i strojąc w logo, które przypomina turbinę lotniczą. Pięć srebrnych płatków obejmuje świetliste kule, dokoła których krążą satelity. Ten symbol, jak i nazwa „Aeropolis”, podkreśla związek z branżą lotniczą i kosmiczną, ale też przypomina ideę, którą staramy się realizować od 30 lat – tworzyć środowisko współpracy wielu firm, instytucji i ośrodków badawczych, czyli po prostu łączyć ludzi, jednoczyć wiedzę, różne kompetencje i pomysły, by wspólnie budować coraz silniejsze firmy, rozwijać wynalazki i dawać naszej gospodarce moc do konkurowania w świecie, w którym postęp technologiczny następuje w tempie wykładniczym.  

Gratuluję Państwu tych lat działalności. To czas, w którym Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S. A. zyskała pozycję lidera na rynku w rozwoju przedsiębiorczości, promocji innowacyjnych rozwiązań oraz podnoszenia jakości życia mieszkańców Podkarpacia – stwierdziła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, ministerfunduszy i polityki regionalnej. – Nasz region przyciąga coraz więcej innowacyjnych firm. Warto tu lokować swój biznes.  Nowoczesna infrastruktura, naukowcy otwarci na współpracę z biznesem i wykwalifikowani pracownicy – to wszystko sprawia, że jest to miejsce przyjazne dla przedsiębiorców.

– W „Aeropolis” rozwinęło się wiele firm. Miejsce to jak magnes przyciąga kolejne inwestycje krajowe i zagraniczne. Pomagacie rozwijać biznes. Oferujecie specjalistyczne laboratoria badawcze. Z sukcesami wdrażacie kolejne projekty współfinansowane z funduszy unijnych – dodała szefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

– Idea potrzebuje ludzi i Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny „Aeropolis” znalazł wspaniałych sojuszników. W Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego udało się zaangażować w jego realizację ludzi kompetentnych, pracowitych, o dużej wiedzy. Park zaczynaliśmy tworzyć jeszcze w perspektywie 2004-2006, zdobywając z programu krajowego pieniądze na stworzenie studium wykonalności, wyceny działek. Potem przyszła kolej na zbrojenie terenów wokół lotniska i w końcu wprowadzanie inwestorów. Pierwszym było MTU, później Borg Warner, Goodrich. Kiedy w 2009 r. pojawiło się MTU, szefowie Doliny Lotniczej nie kryli radości, wiedząc, że tam, gdzie inwestuje MTU, za chwilę ciągną wszyscy, którym zależy na rozwijaniu wysokich technologii – potwierdził prezes RARR S.A.

Mariusz Bednarz, szczególnie podziękował za wsparcie i inspirację do działania właśnie minister Małgorzacie Jarosińskiej-Jedynak oraz marszałkowi województwa podkarpackiego, Władysławowi Ortylowi.

– Najważniejszymi autorami sukcesu RARR-u są ludzie. Na początku funkcjonowania, nie było pewności co do przyszłości agencji, a nawet momentami co do wynagrodzeń. To była też przyspieszona edukacja z przedsiębiorczości i gospodarki. RARR z czasem zmieniał się na lepsze, rozwijał się i dzięki temu przetrwał. Tak uniwersalnej instytucji na Podkarpaciu nie było. Jak nikt się nie chciał podjąć bardzo trudnego zadania, zawsze szło się do RARR – mówił Władysław Ortyl.

Marszałek województwa, który prezesowi Bednarzowi ofiarował przemyską fajkę jako symbol dojrzałości, przyznał, że jubileusz jest tak ważny, iż w gronie gości jest aż trzech przedstawicieli samorządu województwa, który jest właścicielem spółki RARR.

–  Trzy osoby to już quorum, więc jeśli będzie to potrzebne, możemy zwołać posiedzenie zarządu – żartował marszałek.

Prezes Bednarz przypomniał także, że RARR nie tylko zrealizował ideę „Aeropolis”, ale zbudowała także kompleks Inkubatora Technologicznego z halami produkcyjnym i biurami dla młodych firm, tworząc bazę dla rozwoju nowych pomysłów, z których wyrosły też duże biznesy jak chociażby ML System S.A. 

– Kompleks Inkubatora „|Aeropolis” stał się bazą dla jednego z najbardziej inspirujących przedsięwzięć Agencji – Programu Start In Podkarpackie, w którym wsparliśmy setki startupów w rozwoju nowych pomysłów. A marzenia tych wszystkich wynalazców i innowatorów zmotywowały nas do organizacji festiwalu Carpathian Startup Fest, który łączy startupy i inwestorów. W tym roku w G2A Arena odbyła się trzecia edycja i już wiemy, że doszło na niej do takich zdarzeń, o jakie chodzi nam od tych 20, 30 lat – nawiązały się relacje, powstały zespoły, ludzie rozwijają współpracę, tuzy dzielą się wiedzą z debiutantami, wynalazki znajdują mecenasów. To przyszłość i gospodarcze szanse nie tylko dla regionu – mówił prezes Bednarz.

A gdy podczas gali wręczono nagrody XXIV edycji konkursu Innowator Podkarpacia, wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. uczestnicy Carpathian Startup Fest.

I miejsce w kategorii Mikroprzedsiębiorstwo zajęła firma OHRV Motorcycle Engines, która uruchomiła produkcję polskich silników motocyklowych.  Innowator Podkarpacia 2023 w kategorii Małe Przedsiębiorstwo otrzymała firma  Ledolux Poland, producent oświetlenia led.

W konkursie przyznano też wyróżnienia: firma Astrotectonic, Compact Charger w kategorii Mikroprzedsiębiorstwo, Sense Monitoring dla Małych Przedsiębiorstw oraz I-BS.PL  w kategorii Średnie Przedsiębiorstwo.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email