Sport: Kamil Stoch królem TCS po raz trzeci! Nokaut! Dawid Kubacki na podium o 0,4 pkt

Kamil Stoch wygrał 69. Turniej Czterech Skoczni! Polak zwyciężył w konkursie w Bischofshofen i z ogromną przewagą 55,4 punktu nad kolejnym zawodnikiem po raz trzeci w karierze wygrał klasyfikację generalną prestiżowych zawodów!

Stoch zszedł z podium turniejowych konkursów tylko raz – w Garmisch-Partenkirchen, gdy był czwarty. Poza tym zajmował drugie miejsce w Oberstdorfie, gdy wygrał z nim tylko Karl Geiger i wygrywał dwukrotnie podczas austriackiej części Turnieju – w Innsbrucku i teraz w Bischofshofen.

Już po pierwszej serii Stoch był w fenomenalnej sytuacji!

Po pierwszej serii Stoch miał przewagę aż 32 punktów nad drugim w klasyfikacji TCS Karlem Geigerem. W samym konkursie w Bischofshofen dzięki próbie na 139 metrów także prowadził i wyprzedzał Geigera o 7,3 punktu. Trzeci był Norweg Marius Lindvik. Atak, żeby zmniejszyć straty do Stocha w klasyfikacji generalnej TCS, przeprowadził Halvor Egner Granerud, ale Norweg i jego trener Alexander Stoeckl przeliczyli się z obniżeniem belki. Przez to był dopiero dziewiąty po pierwszej rundzie.

Tuż za podium znajdował się za to Andrzej Stękała, który do drugiej serii awansował jako “lucky loser”. W drugiej serii startowało także trzech innych Polaków, którzy wygrali swoje pary – Dawid Kubacki, Piotr Żyła oraz Aleksander Zniszczoł. Rywalizację na 47. miejscu zakończył Klemens Murańka.

Kamil Stoch wygrał TCS po raz trzeci w karierze!

W drugiej serii Kamil Stoch przypieczętował 38. zwycięstwo w swojej karierze skokiem na 140 metrów. To oczywiście oznaczało także, że Polak po raz trzeci wygrał Turniej Czterech Skoczni – dwie wcześniejsze edycje wygrywał w sezonach 2016/2017 i 2017/2018. To piąty triumf polskiego skoczka w TCS, bo swoje dołożyli także 20 lat temu Adam Małysz oraz w zeszłym roku Dawid Kubacki. Teraz Kubacki także zakończył Turniej na podium – na trzeciej pozycji za Karlem Geigerem, a wyprzedził czwartego Halvora Egnera Graneruda o zaledwie 0,4 pkt!

Na drugiej pozycji znalazł się Marius Lindvik (137 i 140,5 metra), a trzeci był Karl Geiger (138 i 133,5 metra). Poza Stochem najlepiej z Polaków spisał się Piotr Żyła (134 i 136,5 metra), który zakończył zawody na szóstym miejscu. W czołowej “dziesiątce” znalazł się także Andrzej Stękała, który zajął ósme miejsce po drugim skoku na 133 metry.

Stoch czwarty w klasyfikacji wszechczasów Turnieju Czterech Skoczni!

To sprawia, że Kamil Stoch zrównał się w klasyfikacji wszechczasów Turnieju Czterech Skoczni z Helmutem Recknagelem (obaj mają po 3 zwycięstwa w TCS) na czwartej pozycji. Przed nim już tylko Janne Ahonen (5 zwycięstw, 3 drugie miejsca, 2 trzecie pozycje), Jens Weissflog (4 zwycięstwa, 4 drugie miejsca, 1 trzecia pozycja) i Bjoern Wirkola (3 zwycięstwa, 2 drugie miejsca i 1 trzecia pozycja).