Stalowa Wola: Imieniny Stalowej Woli uczciliśmy niezapomnianym koncertem

Stalowa Wola: Imieniny Stalowej Woli uczciliśmy niezapomnianym koncertem

11 lutego to dla Stalowej Woli dzień bardzo ważny. 86 lat temu 11 lutego 1938 roku został opublikowany „Monitor Polski”, w którym zostało wydane zarządzenie określające, że dla terenu osady przyfabrycznej i terenu Zakładów Południowych nadaje się nazwę Stalowa Wola. 11 lutego zostało nam nadane to wyjątkowe imię, które w pełnej swojej frazie, określonej przez gen. Kasprzyckiego, brzmiało: „Stalowa Wola narodu polskiego wybicia się na nowoczesność”. Dzisiaj można powiedzieć, że świętujemy więc imieniny – mówił podczas niedzielnego koncertu pt. „Piosenką i sercem” Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli. Ta muzyczna i taneczna uczta odbyła się w odnowionej sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. 

Wyjątkowy koncert „Piosenką i sercem” był niezapomnianą podróżą przez najpiękniejsze utwory polskiej i zagranicznej estrady, podkreśloną grą świateł, tańcem i obrazem. Profesjonalne występy artystów pozwoliły całej widowni zgromadzonej w Miejskim Domu Kultury poczuć klimat karnawału oraz zbliżającego się wielkimi krokami „święta zakochanych”.

Koncert zaoferował widowiskowe aranżacje kilkudziesięciu przebojów, w tym takie jak “Walc Barbary – Noce i dnie”, “Przetańczyć całą noc – My Fair Lady”, “Takie tango”, “Odkryjemy miłość nieznaną”, “Za Tobą pójdę jak na bal”, “Dumka na dwa serca”, czy “Tyle słońca w całym mieście”. Utwory te zostały zaśpiewane w nowoczesnych aranżacjach, przy akompaniamencie orkiestry MusicaLOVE pod kierownictwem Macieja Niecia i batutą Zygmunta Magiery.

Pełne pasji i talentu wykonania Zofii Nowakowskiej, Magdaleny Tul, Dariusza Kordka, Pauliny Grochowskiej, Jacka Kotlarskiego i Kacpra Batora sprawiły, że publiczność wypełniająca szczelnie salę widowiskową MDK znalazła się w magicznym świecie dźwięków i emocji. Każdy artysta przyniósł ze sobą unikalny klimat, tworząc niepowtarzalny fragment koncertu. Nie zabrakło również pięknych tańców baletowych, zapewnionych przez Studio Baletowe im. Władysława Szlęka z Krynicy Zdrój.

W trakcie koncertu prezydent miasta Stalowej Woli wygłosił wzruszające słowa, podkreślając znaczenie kultury, zarówno w kontekście narodowym, jak i lokalnym. Podziękował wszystkim zaangażowanym, wspominając trud pracy, jaką włożono w odnowienie wnętrz Miejskiego Domu Kultury.

– Dziękuję wszystkim, którzy od momentu idei, pomysłu, przez przygotowanie, projekt, po wsparcie w uzyskaniu dofinansowania przyczynili się do realizacji tego wielkiego zadania. W sposób szczególny patrzę tutaj na Panią Senator Janinę Sagatowską oraz Pana Posła, Ministra Rafała Webera, na wspaniały zespół pracowników Urzędu Miasta, którzy trudną pracą w dzień i w nocy, na weekendach przygotowali projekt i czuwali nad jego wykonaniem, na pracowników Miejskiego Domu Kultury. Dziękuję za Państwa wielkie zaangażowanie w odnowienie kulturalnego serca Stalowej Woli – mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Wypowiedź prezydenta odniosła się również do historii miasta, zwłaszcza do 86. rocznicy nadania nazwy Stalowej Woli oraz do ważnych momentów związanych z rozwojem miasta, od czasów budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego po współczesność. Lucjusz Nadbereżny podkreślił wagę jedności, determinacji i pracy zespołowej, przywołując słowa prezydenta Ignacego Mościckiego.

– 11 lutego świętujemy imieniny naszego wyjątkowego imienia naszego ducha Polaków, którzy potrafią dokonywać rzeczy wielkich, o ile są zjednoczeni, o ile mają wspólny cel i determinację. To tutaj od momentu rozpoczęcia budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego 20 marca 1937 roku w 26 miesięcy i 26 dni ludzie o stalowej woli wybudowali najnowocześniejsze zakłady przemysłowe, osiedla, drogi, tory kolejowe, hotele, tworząc infrastrukturę, tworząc miasto budzące podziw, które uzyskało wyjątkowe imię – Stalowa Wola. Stalowa Wola mogła się zrodzić 85 lat temu pomimo, że lata 30. XX wieku to przecież czas wielkich konfliktów politycznych w Polsce, czas emocji, nastrojów, które były bardzo poróżniające. Ten projekt strategiczny zyskał jedność i wsparcie. To pokazuje, że można dokonywać rzeczy wielkich. My jesteśmy gotowi do tego, by realizować wielkie projekty, ale potrzeba nam zgody, potrzeba nam jedności. Takiej jedności, która została określona przez prezydenta Ignacego Mościckiego podczas otwarcia Zakładów Południowych Stalowej Woli 14 czerwca 1939 roku. Zapisał on wówczas tak ważne słowa, które powinny nas dzisiaj inspirować: „Potęga Rzeczypospolitej wynika ze stalowej woli i z rozumnej, zorganizowanej zespołów pracy”. Definicja sukcesu, mówiąca o tym, że jeżeli jest determinacja, jeżeli jest stalowa wola i rozumna, przemyślana, zorganizowana w zespołach praca, to wszystko jest możliwe. Nie może być jednej rzeczy – podziału i konfliktu – mówił Lucjusz Nadbereżny.

Przytoczył też metaforyczny obraz czerwonych i czarnych mrówek zamkniętych w jednym słoiku, które współpracują ze sobą i wspólnie żyją do momentu, aż ktoś nie wstrząśnie słoikiem. – Jeżeli ktoś nagle zacznie tym słoikiem potrząsać, to w środku pojawi się konflikt, czerwone mrówki zaczną gryźć czarne, a czarne zaczną zwalczać czerwone. Mądrość tego doświadczenia nie wskazuje na to, co dzieje się w przenośni tego słoika, ale bardziej każe odpowiedzieć na to, kto i dlaczego trzęsie tym słoikiem. To jest również dla nas wyznanie w czasach, w których żyjemy, nieoczywistego pokoju, wyzwań, bezpieczeństwa, , abyśmy dzisiaj umocnieni pięknem naszej historii, z dumą i siłą umieli budować jedność – dodał prezydent Stalowej Woli.

Na zakończenie, prezydent wyraził nadzieję na rozwój Stalowej Woli, patrząc już w przyszłość, zwłaszcza w kontekście zbliżającej się setnej rocznicy powstania miasta Stalowej Woli.

Koncert “Piosenką i sercem” w Stalowej Woli z pewnością pozostawił niezapomniane wrażenia i wzbudził dumę wśród mieszkańców naszego historycznego miasta.

Organizatorami koncertu „Piosenką i sercem” byli: Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli, Stanisław Sobieraj przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli oraz Marek Gruchota dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Janina Sagatowska Senator RP oraz Rafał Weber poseł na Sejm RP. 

Partnerami strategicznymi wydarzenia byli: Huta Stalowa Wola S.A., Miejski Zakład Komunalny Sp. z o.o. w Stalowej Woli oraz DSI Underground Merol.

Koncert był transmitowany na żywo w TV TRWAM.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email