Stalowa Wola: Matki Sybiraczki – cierpiące bohaterki naszej Ojczyzny

Stalowa Wola: Matki Sybiraczki – cierpiące bohaterki naszej Ojczyzny

W niedzielne przedpołudnie, 11 lutego 2024 roku Janina Sagatowska senator RP, Rafał Weber poseł na Sejm RP, Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli, Stanisław Sobieraj przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli, Radni Miejscy, Sybiracy, duchowni oraz Mieszkańcy oddali hołd „Matkom Sybiraczkom”. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele „Źródło Miłosierdzia”, podczas której ks. dziekan Wacław Gieniec wraz z ks. prałatem Janem Koziołem polecali wszystkich sybiraków, a okolicznościową homilię skierował do wiernych ks. kan. Michał Grochowina oficjał sądu biskupiego w Sandomierzu. Uroczystość swoim śpiewem uświetnił Chór Lasowiacki Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. 

To szczególna data i szczególne wspomnienie osób, które przeżyły „piekło na ziemi”. To nieludzka podróż, w nieludzkich warunkach, pociągiem w stronę Syberii. To także obraz jak można niszczyć naród i człowieka, a jednocześnie świadectwo wielkiej miłości. Jesteśmy przy pomniku „Matek Sybiraczek” – tych, które w tych wagonach i później na syberyjskiej ziemi swoim ciepłem, oddaniem i swoją miłością ocaliły także tych najmłodszych, którzy byli deportowani. Potrafiły daleko na Syberii przekazać i pielęgnować polski język, wiarę i tradycję. Dzisiaj oddajemy im hołd, pokazując jednocześnie kolejnym pokoleniom przez jakie wielkie cierpienia przechodził naród polski i jak wielkim bohaterstwem odznaczali się Polacy przez kolejne lata naszej trudnej historii. Pamiętamy także o tych wszystkich, którzy na tej nieludzkiej ziemi zostali na zawsze – mówił podczas uroczystości Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.  

Poszczególne delegacje złożyły wieńce przy tablicy poświęconej Sybirakom, która znajduje się w kościele św. Floriana oraz przy pomniku poświęconym „Matkom Sybiraczkom”, na placu Bazyliki konkatedralnej w Stalowej Woli.  

Cierpienie jakie było udziałem Polaków wywożonych na Syberię w nieludzkich warunkach jest trudne do zrozumienia. Stajemy dzisiaj w zadumie przed pomnikiem „Matek Sybiraczek”, które swoją bohaterską postawą potrafiły ocalić siebie i swoje dzieci. One dzisiaj, stojąc pośród nas dają świadectwo przeżytych doświadczeń i proszą o pielęgnowanie tej pamięci po to, żeby ta bolesna lekcja naszej historii ciągle uczyła bohaterskiej postawy i prawdziwego patriotyzmu – zaznaczył Stanisław Sobieraj przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli.  

10 lutego 1940 roku w wyniku pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir przeprowadzonej przez NKWD, w głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Wielu umarło już w drodze, tysiące nie wróciły do kraju. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski. Wywózce poddane zostały głównie rodziny polskich wojskowych przebywających w niewoli, a matki były jedynymi dorosłymi osobami, mającymi pod swoją opieką dzieci i schorowanych rodziców. To ich niezwykłe poświęcenie i odwaga umożliwiły przeżycie w trudnych, nieludzkich warunkach wielu Polakom, nierzadko za cenę własnego życia. 

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email