Susza w Polsce: Jak oszczędzać wodę? – 10 praktycznych sposobów

Susza w Polsce: Jak oszczędzać wodę? – 10 praktycznych sposobów

Zagrożenie pożarowe w Polsce jest cały czas bardzo wysokie, a brak deszczu ma katastrofalne skutki, czego przykładem był wybuch pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Aby je łagodzić, można zacząć świadomie oszczędzać wodę i tym samym przyczynić się do zmniejszenia podobnego zagrożenia w przyszłości.

W tym artykule wskażemy praktyczne sposoby na ograniczenie zużycia wody w gospodarstwie domowym. Podane metody są realne, czyli stosowane z umiarem nie powinny negatywnie wpłynąć na komfort życia. Zachęcamy do lektury i wcielenia choć kilku z tych sposobów w życie.

Każdemu z osobna wydaje się, że to niewielkie oszczędności, ale w skali całego kraju są to miliony, dziesiątki milionów litrów wody.

Jak zużywać mniej wody?

  • Prysznic zamiast kąpieli – pełna wanna zużywa więcej wody niż zwykły, krótki prysznic, dlatego w ramach oszczędności warto ograniczyć ciepłe kąpiele.
  • Zakręcaj wodę podczas mycia zębów – dobrze wyrobić w sobie ten nawyk, aby niepotrzebnie nie zużywać wody podczas codziennej toalety.
  • Uszczelnij krany – notorycznie cieknący kran potrafi być nie tylko irytujący, ale i kosztowny. Wydaje się, że taka utrata wody nie jest wielka, jednak w skali miesiąca czy roku nasze rachunki mogą znacząco wzrosnąć, dlatego warto zadbać o uszczelnienie kranów (i rur).
  • Napraw/wymień spłuczkę w toalecie – woda może „uciekać” także poprzez niesprawną spłuczkę w toalecie. Pomyśl o naprawie lub wymianie tego elementu, aby nie tracić w ten sposób wody. Warto także zainwestować w spłuczkę, w której regulowana jest wielkość strumienia spłukującej wody.
  • Przemyśl zakup zmywarki – zmywanie ręczne pochłania duże ilości wody, dlatego warto rozważyć zakup zmywarki. To urządzenie zużywa dużo mniej wody (nawet 30% mniej), jednak pamiętajmy, by korzystać z niego rozsądnie i ekonomicznie – uruchamiając sprzęt całkowicie wypełniony naczyniami czy ustawiając programy oszczędzające wodę i energię.
  • Pierz przy całkowicie wypełnionej pralce – zasada jest podobna jak w przypadku zmywarki: pranie będzie efektywne i oszczędne, jeśli bęben pralki będzie pełen prania (jeśli pierzemy tylko parę ubrań, urządzenie pobierze taką samą ilość wody co w przypadku pełnej pralki). Alternatywą są programy do odświeżania ubrań lub programy ekonomiczne – trwają one krótko i zużywają mniej wody i energii.
  • Zbieraj deszczówkę – jeśli posiadasz dom i do tego własny ogród, możesz zbierać deszczówkę i używać jej np. do podlewania zamiast wody z sieci.
  • Nie używaj wody do rozmrażania potraw – ludzie często rozmrażają mięso, wkładając je do bieżącej wody. Możemy rozmrażać potrawy, wyjmując je odpowiednio wcześniej z lodówki. .
  • Wymień baterie na jednouchwytowe – jeśli w Twoim domu są oddzielne kurki do ciepłej i zimnej wody, poważnie przemyśl wymianę baterii na jednouchwytową, gdzie temperaturę reguluje się, przekręcając uchwyt. Pozwala to na znaczne oszczędności wody i jest o wiele wygodniejsze niż dwa oddzielne pokrętła.
  • Wyposaż krany w perlatory – perlator to siatka mocowana na końcówkę kranu, która napowietrza wodę i zwiększa jej strumień. Mamy wtedy wrażenie, że wody leci więcej, podczas gdy w rzeczywistości perlator pozwala zmniejszyć jej zużycie (nawet o 20 – 30 procent!).
Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email