Technologie: Dlaczego ogrzewanie na gaz płynny to dobre rozwiązanie?

Technologie: Dlaczego ogrzewanie na gaz płynny to dobre rozwiązanie?

W dzisiejszych czasach, kiedy troska o środowisko naturalne i niezawodność dostaw energii stają się coraz ważniejsze, warto rozważyć różne opcje ogrzewania. Alternatywą — sprawdzoną i coraz częściej wybieraną — są instalacje grzewcze zasilane gazem płynnym. W tym artykule przedstawimy korzyści i koszty tego rozwiązania.

Czym wyróżnia się gaz płynny?

Ogrzewanie gazem płynnym związane jest z wieloma zaletami. Przede wszystkim jest to ekologiczne rozwiązanie — to zróżnicowana alternatywa dla tradycyjnych paliw stałych, takich jak węgiel czy drewno. Gaz LPG, będący czystym paliwem, redukuje emisję szkodliwych substancji do atmosfery, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza i zdrowia publicznego. 

Warto zaznaczyć, że źródło gazu płynnego jest coraz bardziej zróżnicowane. Oprócz tradycyjnego LPG rozwijają się technologie produkcji rLPG, czyli renewable LPG oraz rDME (renewable Dimethyl Ether) z biogazu. To oznacza, że LPG staje się surowcem odnawialnym, co minimalizuje wpływ na środowisko w porównaniu do tradycyjnych paliw stałych. 

Niezależność i stabilność

Ogrzewanie na gaz płynny to też synonim niezawodności, stabilności cen i bezpiecznych dostaw. Zdywersyfikowane źródła dostaw sprawiają, że LPG nie jest uzależnione od jednego dostawcy ani zasobów z Rosji. To elastyczna opcja, która minimalizuje ryzyko przerw w dostawach, co jest bardzo istotną kwestią. 

Ekologiczne magazynowanie

Gaz płynny LPG można też w sposób ekologiczny magazynować. Zbiornik z paliwem tankuje się przeważnie raz do roku, a niekiedy i raczej, w zależności oczywiście od zużycia. Dodatkowym atutem jest możliwość zrobienia zapasów, co pozwoli uniknąć uzależnienia od jednego dostawcy. 

Ogrzewanie gazowe koszty

Pod względem kosztów, ogrzewanie gazem płynnym jest ekonomiczne. Średni koszt instalacji dla domu o powierzchni od 150 m² ze zbiornikiem dzierżawionym wynosi do 17-18 tys. zł. 

Ogrzewanie gazowe koszty w skali roku oscylują w granicach 3000 zł, co obejmuje dostawy, zużycie i konserwację instalacji. To bardzo atrakcyjna opcja, zwłaszcza w porównaniu z alternatywnymi źródłami energii, np. z prądem czy olejem opałowym, co przekłada się na realne oszczędności. 

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email