To już pewne. Naukowcy uznali, że na Marsie jest metan. Ale co to oznacza?

To już pewne. Naukowcy uznali, że na Marsie jest metan. Ale co to oznacza?
Naukowcy potwierdzili istnienie metanu na Marsie. W 2013 roku łazik Curiosity wykrył skok poziomu tego gazu w atmosferze Czerwonej Planety. Marco Giuranna i jego koledzy z Narodowego Instytutu Astrofizyki w Rzymie porównali dane z łazika z danymi zebranymi w tym samym czasie przez orbiter Mars Express.
Mimo że do wykrycia metanu na Czerwonej Planecie doszło po raz pierwszy w 2003 roku, naukowcy do tej pory spierali się na temat dokładności pomiarów. Metan ulega rozkładowi stosunkowo szybko, a obserwacje atmosfery Marsa nie należą do łatwych – wielu naukowców kwestionowało wcześniejsze badania, które opierały się na danych wyłącznie z jednego źródła.
Potwierdzenie danych na temat Marsa
Teraz badaczom udało się potwierdzić zebrane wcześniej dane. Oznacza to, że w tym przypadku informacje o metanie w atmosferze Marsa pochodzą z dwóch źródeł. W tym celu sprawdzali dane pochodzące z pierwszych 20 miesięcy misji łazika na Marsie.
– Podczas gdy poprzednie obserwacje, w tym te z łazika Curiosty, były przedmiotem debat, to pierwsze niezależne potwierdzenie skoku poziomu metanu zwiększa zaufanie do przyszłego poziomu badania tego gazu – powiedział Marco Giuranna z Istituto Nazionale di Astrofisica w Rzymie.
Skok poziomu metanu zaobserwowano w obu instrumentach 16 czerwca 2013 roku.
Zespół Giuranny wykrył też potencjalne źródło skoku poziomu gazu z czerwca 2013 roku – miałby on pochodzić z okolic Krateru Gale’a. Z ich symulacji i obserwacji wynika, że metan może być uwięziony pod warstwą lodu.
– Metan może być uwalniany sporadycznie wzdłuż uskoków, które przebijają się przez wieczną zmarzlinę z powodu częściowego topnienia lodu, wzrostu ciśnienia gazu spowodowanego jego akumulacją podczas przemieszczania lub naprężeń spowodowanych wpływami planet lub uderzeniami meteorytów – czytamy w artykule zespołu opublikowanym w “Nature Geoscience”.
Skąd ten metan?
Niestety, autorzy badania nie wyjaśniają sprawy pochodzenia metanu na Czerwonej Planecie. Nie wiemy, czy pochodzi on z żywych istot, czy jest po prostu wynikiem reakcji zachodzącej między gorącymi wodami a pewnymi rodzajami skał.
Potwierdzenie istnienia metanu na Marsie sprawia też, że Czerwona Planeta staje się w oczach naukowców przyjaźniejsza dla form życia. Niektóre mikroorganizmy wykorzystują metan jako źródło energii.
Naukowcy nie wiedzą jednak, czy metan został wyprodukowany świeżo, czy pochodzi z dalekiej przeszłości. Mógł być uwięziony pod lodem przez eony.
Nowe badania pomogą jednak naukowcom w zrozumieniu sprawy. Mars Express ma przyglądać się bliżej okolicom Krateru Gale’a. W odkryciu tajemnicy marsjańskiego metanu może pomóc też sonda Trace Gas Orbiter.
Źródło: www.businessinsider.com.pl
Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email