USA testują nową groźną broń. Laserowe działo dopada cel w ułamku sekundy. Neutralizuje wrogie pociski

USA testują nową groźną broń. Laserowe działo dopada cel w ułamku sekundy. Neutralizuje wrogie pociski
Amerykańska armia przetestowała nowoczesny system SHiELD. “Działo laserowe” wykazało się wyjątkową skutecznością w niszczeniu wystrzelonych pocisków. Jest w stanie namierzyć je w ułamku sekundy.
USA skutecznie przetestowały nowy rodzaj broni. System o nazwie SHiELD (Self-Protect High Energy Laser Demonstrator) dowiódł, że jest w stanie w ułamku sekundy namierzyć i zniszczyć cel. Podczas testów nowego rodzaju “działa laserowego” udało się zestrzelić kilka pocisków ziemia-powietrze. 
Generał William Cooley, szef działu badań amerykańskich sił powietrznych, cytowany przez The Verge przyznał, że test to “olbrzymi krok naprzód w stronę obronnych systemów kierowania energii”. 
Zaletą systemu jest nie tylko jego szybkość, ale niezależność od amunicji – nowa broń potrzebuje jedynie źródła zasilania. Z drugiej strony jest to też słabość działa. Obecnie może być ono montowane wyłącznie na ziemi. Docelowo miałoby znaleźć się na wyposażeniu myśliwców i służyć do zestrzeliwania wrogich pocisków. Dostarczenie odpowiedniej ilości energii w powietrzu może być już zupełnie innym wyzwaniem.
SHiELD jest odporny na różnego rodzaju systemu obronne – nie zwiodą go wystrzelone flary czy też urządzenia zagłuszające. Nie jest jednak idealny – laser może nie najlepiej radzić sobie z warunkami pogodowymi takimi jak deszcz i mgła. 
Prace nad działem rozpoczęły się w roku 2016. Pierwsze testy systemu zamontowanego na myśliwcu planowane są na rok 2021. Zanim będzie to możliwe broń trzeba przeprojektować – musi zostać zminimalizowana. Wdrożenie broni ma nastąpić do roku 2029. Docelowo broń ma służyć do zestrzeliwania pocisków ziemia-powietrze i powietrze-powietrze. 
SHiELD nie jest pierwszą laserową bronią testowaną przez amerykańską armię. Próby wdrożenia podobnego rozwiązania trwają od lat. Amerykanie pracują m.in. nad systemem LaWS.
Źródło: next.gazeta.pl
Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email