Zdrowie: Koronawirus to niejedyne zagrożenie. Kleszcze już atakują!

Zdrowie: Koronawirus to niejedyne zagrożenie. Kleszcze już atakują!

Jak zabezpieczyć się przed nimi? Jak usunąć kleszcza?

Przekonać nas do czujności powinny przynajmniej liczby. Tylko w ubiegłym roku Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny odnotował ponad 20 tys. nowych przypadków boreliozy. Z każdym rokiem ten wynik jest wyższy. Jeszcze 5 lat temu dane epidemiologiczne wykazały ok. 13 tys. zachorowań. Kleszcze są nosicielami wielu groźnych chorób, wśród których jest odkleszczowe zapalenie mózgu czy borelioza.

W drugiej połowie marca wykresy na termometrach powędrowały na wysokość kilkunastu stopni, ale wielu z nas mimo apeli pozostania w domu w dobie epidemii, poszło na spacery. Potrzebujemy ruchu, to naturalne. Przed nami kolejne ciepłe dni, a tym samym wyprawy do lasu czy na łąki. Pamiętajmy, że oprócz koronawirusa, mogą być dla nas groźne także kleszcze.

Jak zabezpieczyć się przed kleszczami?

Wybierając się w miejsce, gdzie aktywność kleszczy jest wzmożona, warto zabezpieczyć się przed ukąszeniem. Można to zrobić poprzez:

  • noszenie kaloszy, długich spodni i koszul z długim rękawem (kleszcze łatwiej zauważyć na jasnych ubraniach),
  • stosowanie preparatów odstraszających,
  • unikanie przebywania w wysokiej trawie lub zaroślach (w miarę możliwości),
  • warto pomyśleć o szczepieniu przeciw KZM, które jest zalecane osobom mieszkającym lub podróżującym do miejsc o podwyższonym ryzyku występowania wirusa KZM oraz do osób spędzających czas wolny poza miastem.

Należy pamiętać, że zwykle nie czuć ukąszenia przez kleszcza, gdyż posiadają one w swojej ślinie specjalne substancje znieczulające. Po wizycie w lesie lub w innym miejscu, gdzie aktywność kleszczy jest wzmożona należy:

  • obejrzeć całe ciało, wstępne oględziny należy zrobić jeszcze przed wejściem do domu, ponieważ kleszcze przyniesione w ubraniu mogą przeżyć w pomieszczeniach wiele miesięcy;
  • następnie należy obejrzeć dokładnie również zakryte części ciała;
  • kleszcze atakują ciepłe i cienkie miejsca na skórze, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na zagłębienie pod kolanem, wokół brzucha i piersi oraz w pachwinie;
  • w przypadku dzieci warto dokładnie sprawdzić głowę, linię włosów i szyję.

Po zauważeniu kleszcza, należy jak najszybciej go usunąć:

  • specjalnym zestawem do usuwania kleszczy lub pęsetą ująć kleszcza przy samej skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem, jak najmniej przy nim manipulować lub zgniatać,
  • nie należy smarować kleszcza żadną substancją, aby nie zwiększać ryzyka zakażenia,
  • miejsce ukłucia należy zdezynfekować,
  • gdy usunięcie kleszcza sprawia trudności lub nie mamy w tym wprawy, należy zwrócić się o pomoc do lekarza, ale należy pamiętać, że jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia.

Ocenia się, że jeśli kleszcz był zakażony to – w przypadku usunięcia go ze skóry do 12 godzin od momentu ukąszenia – liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email