Zdrowie: Wariant Omikron - jakie daje typowe objawy?

Zdrowie: Wariant Omikron - jakie daje typowe objawy?

Południowoafrykańscy lekarze zauważyli, że drapanie w gardle jest częstym objawem przy zakażeniu wariantem Omikron koronawirusa – podaje brytyjski “Independent”. Naukowcy zaznaczają jednak, że przebieg choroby w wyniku zakażenia Omikronem wymaga dalszych badań.

Drapanie w gardle, katar, suchy kaszel mogą wskazywać na zakażenie wariantem Omikron. Według Światowej Organizacji Zdrowia pojawienie się przypadków Omikrona zostało odnotowano już w 77 krajach i jest to wariant, który rozprzestrzenia się szybciej niż inne.

Wariant Omikron – objawy

W porównaniu z wcześniejszymi wariantami koronawirusa, wyniki badań wskazują, że Omikron wywołuje mniej poważnych objawów. Jednakże osoby zakażone Omikronem mają jeden wspólny symptom – drapanie w gardle. Poprzednie warianty wywoływały u zakażonych ból gardła.

Doktor Ryan Noach, dyrektor generalny południowoafrykańskiego ubezpieczyciela zdrowotnego Discovery Health, oświadczył, że lekarze zaobserwowali nieco inny zestaw objawów wśród osób, które zakaziły się Omikronem. Najbardziej typowym symptomem jest drapanie w gardle, a następnie kolejno:

  • nieżyt nosa,
  • suchy kaszel,
  • ból mięśni w dolnej partii pleców.

Z doktorem Noach zgadza się brytyjski ekspert John Bell. W wywiadzie dla Radia BBC zaznaczył jednak, że przebieg choroby w wyniku zakażenia wariantem Omikron wymaga dalszych badań. Według Bella, pewne jest jedynie, że Omikron bardzo łatwo się rozprzestrzenia. Nowy wariant jest dwu- lub trzykrotnie bardziej zakaźny niż wariant Delta.

Omikron szybciej się rozprzestrzenia

Potwierdza to w rozmowie z WHO Maria DeJoseph Van Kerkhove, która jest amerykańskim epidemiologiem chorób zakaźnych.

– Jeśli chodzi o transmisję, obserwujemy naprawdę zwiększone tempo rozprzestrzeniania się Omikronu w porównaniu z innymi wariantami. […] A to oznacza, że ​​będziemy obserwować duży wzrost przypadków zakażenia tym wariantem. […] Więcej przypadków oznacza więcej hospitalizacji, a więcej hospitalizacji może doprowadzić systemy opieki zdrowotnej, które już są przeciążone, do stanu, w którym ludzie nie otrzymają odpowiedniej opieki – powiedziała ekspertka.

– Wielkim pytaniem w tej chwili jest to, w jaki sposób Omikron będzie konkurował z innymi wariantami wirusa SARS-CoV-2, krążącymi w populacjach. Na przykład, czy Omikron pokona Deltę? Jeszcze trochę za wcześnie na pełne zrozumienie (wariantu Omikron) – zaznaczyła.

Omikron prawdopodobnie powoduje lżejszy przebieg COVID-19 niż Delta
Ekspertka wyjaśniła, że osoby zakażone wariantem Omikronem mogą mieć różny przebieg: od bezobjawowej infekcji, przez łagodną infekcję, po pełne spektrum objawów.

– Mamy wstępne raporty, które sugerują, że Omikron powoduje lżejszą postać COVID-19 niż Delta – wskazała Maria DeJoseph Van Kerkhove.

– Jednak nawet jeśli mamy wirusa, który powoduje lżejszą postać COVID-19, to może on wpływać na wrażliwe populacje. Osoby z chorobami przewlekłymi, osoby w podeszłym wieku, które są zakażone jakimkolwiek wariantem SARS-CoV-2, w tym Omikronem, są narażone na zwiększone ryzyko rozwoju ciężkiej postaci choroby. Tak więc bardzo ważne jest, aby nawet jeśli obserwujemy łagodniejszą postać COVID-19 nadal robili wszystko, co w naszej mocy, aby ograniczyć przenoszenie wirusa we wszystkich populacjach, zarówno u osób zaszczepionych, jak i niezaszczepionych – zaznaczyła ekspertka.

W ocenie specjalistki, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, należy się zaszczepić przeciw COVID-19, jak i stosować “proste środki”, takie jak dystans, noszenia dobrze dopasowanej maski, mycie rąk, unikanie tłumów, poprawa wentylacji tam, gdzie mieszkamy, pracujemy, się uczymy.

Źródło: World Health Organization (WHO)

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email