Dębica: W Pustkowie powstał kolejny odwiert gazowy. Odnaleziono duże złoża gazu.

Dębica: W Pustkowie powstał kolejny odwiert gazowy. Odnaleziono duże złoża gazu.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo z sukcesem zakończyło wiercenie kolejnego odwiertu na złożach w obszarze Mielec – Bojanów. Otwór rozpoznawczy Korzeniówek-2K wraz z poprzednim odwierconym w tym rejonie, pozwoli na wydobycie dodatkowo ok. 24 mln metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.

Gazowy odwiert Korzeniówek-2K zlokalizowany jest w miejscowości Pustków w powiecie dębickim na Podkarpaciu. Prace poszukiwawcze gazu ziemnego Oddział Geologii i Eksploatacji PGNiG rozpoczął tutaj pod koniec 2017 roku, odwiercając pierwszy otwór – Korzeniówek-1K.

Przypływ gazu ziemnego wysokometanowego jest typowy dla obecnej w tym rejonie struktury geologicznej składającej się z utworów miocenu zapadliska przedkarpackiego. Według szacunków PGNiG roczne wydobycie gazu z odwiertu Korzeniówek-2K wyniesie ok. 17,4 mln m3, a z wcześniej zrealizowanego odwiertu Korzeniówek-1K ok. 6,6 mln m3.

Uzyskany pozytywny wynik kolejnego gazowego odwiertu na Podkarpaciu potwierdza, że region ten jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju, a tutejsze wydobycie pełni bardzo ważną rolę w strategii dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego – mówi Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG.

Dzięki realizacji kolejnych zaplanowanych odwiertów oraz zastosowaniu najnowocześniejszych narzędzi cyfrowych w procesie eksploatacji złóż PGNiG chce w ciągu najbliższych lat zwiększyć poziom krajowego wydobycia gazu ziemnego.

Oba odwierty zostaną włączone do produkcji z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury eksploatacyjnej Kopalni Gazu Ziemnego Pilzno. Oddział Geologii i Eksploatacji PGNiG prowadzi obecnie analizy pozyskanych wyników geologiczno-złożowych, które pozwolą na podjęcie decyzji o dalszych pracach w tym rejonie.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.