Lipa – właściwości, wskazania i przeciwwskazania herbaty z lipy

Lipa – właściwości, wskazania i przeciwwskazania herbaty z lipy
Lipa to roślina, której właściwości lecznicze są powszechnie znane. Herbata z lipy od lat stosowana jest na ból gardła czy katar. Świetnie sprawdza się też przy przeziębieniu i grypie, ale ma o wiele więcej właściwości. Napar z kwiatów lipy można też stosować zewnętrznie do pielęgnacji skóry. Co jeszcze czyni lipę wyjątkową rośliną?
Lipa – właściwości lecznicze herbaty z lipy
Właściwości lecznicze lipy wynikają z jej składu bogatego w witaminy, związki mineralne i prozdrowotne substancje. W kwiatach lipy można znaleźć między innymi fitosterole, flawonoidy, śluzy i garbniki, sole mineralne, kwasy organiczne, a także witaminy C i PP. Dzięki zawartości tak wielu cennych dla zdrowia składników lipa wykazuje różne właściwości.
Działa między innymi moczopędnie, lekko rozkurczowo czy pobudza wydzielanie soków żołądkowych, a dzięki temu zwiększa ilość przepływającej żółci do dwunastnicy. Ponadto napar z lipy zmniejsza napięcie mięśni gładkich, dlatego zaleca się go przy zaburzeniach trawienia i zaburzeniach metabolicznych.
Lipa najbardziej jest jednak znana jako domowe lekarstwo na grypę i przeziębienie, gdyż ma działanie napotne. Z kolei dzięki zawartości związków śluzowych, które działają osłaniająco, powlekająco i zmiękczająco, napar z lipy łagodzi kaszel, chrypkę i ból gardła. Z tego powodu napar z kwiatów lipy można podawać też pomocniczo w chorobach zakaźnych jak angina, zapalenie gardła czy zapalenie oskrzeli.
Co ciekawe, lipa wykazuje też działanie uspokajające. Szklanka naparu z lipy pomoże w stanach nadmiernej pobudliwości nerwowej, przewlekłego stresu, napięcia nerwowego czy napadach lęku. Może być pita nawet przez osoby starsze i młodzież. Oprócz samej herbaty z lipy, na uspokojenie można też zażyć ciepłej kąpieli z dodatkiem suszonych kwiatów lipy.
Zewnętrznie napar z kwiatów lipy można też stosować do okładów, obmywań, płukanek i irygacji, ponieważ oczyszcza skórę, koi lekkie stany zapalne, świąd i podrażnienia, ale też regeneruje skórę i sprawia, że jest bardziej elastyczna.
Lipa – opinie
Lipa ma opinie świetnego środka zaradczego na przeziębienie i infekcje wirusowe, które atakują jesienią i zimą. Wiele osób poświadcza, że pije herbatę z lipy właśnie w okresach, kiedy najłatwiej jest się przeziębić i dzięki temu chroni się przed chorobą. Często napar z lipy łączony jest też z suplementacją tranem, dzięki czemu można nie tylko stłumić zapalanie i gorączkę w zarodku, ale też podnieść ogólną odporność organizmu. Herbata z lipy ceniona jest zwłaszcza przez osoby, które pracują w dużych skupiskach ludzi, a co za tym idzie, w skupiskach bakterii i wirusów.
Lipa – przeciwwskazania
Jak każde zioła, i lipa ma pewne przeciwwskazania. Może być używana przez kobiety w ciąży, podczas karmienia piersią, podawana dzieciom i młodzieży, a także osobom starszym. Ale ponieważ napar z lipy jest moczopędny, to obciąża nerki, więc osoby mające schorzenia nerek nie powinny go nadużywać. Wypijanie naparu z lipy może też odwadniać organizm. Zatem trzeba pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości wody, aby go nawodnić. Niestety kwiat lipy zwiększa obciążenie serca, dlatego osoby chorujące na serce również nie powinny go pić. Nadużywanie naparu z lipy może prowadzić do problemów z układem nerwowym i wzrokiem.
Źródło:www.medonet.pl
Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email