Nowe podejście do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich

Nowe podejście do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich
Tomasz Nowakowski – Zastępca Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie
W dniach 25-26 czerwca uczestniczyłem w posiedzeniu Komitetu Monitorującego Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, na którym głosowaliśmy wiele korzystnych ustaw dotyczących istotnych zmian w programie. Postaram się pokrótce opisać najważniejsze z nich:
Pierwsza zmiana dotyczy działania Wsparcie dla szkolenia doradców. W programie tym przegłosowaliśmy możliwość dofinansowania studiów podyplomowych dla osób, które są przedstawicielami ośrodków szkolących i będą prowadzić szkolenia naszych beneficjentów. Zakładamy, że dodatkowa wiedza doradców nabyta podczas studiów zdecydowanie przełoży się na pozytywny transfer wiedzy w kierunku naszych rolników.
Kolejna uchwała dotyczyła możliwości zwiększenie środków dla Lokalnych Grup Działania. Do tej pory LGD mogły wykorzystać limit 5% pełnej kwoty zawartej w Lokalnej Strategii Rozwoju. Limit ten został zwiększony do 10% co spowoduje przekazanie dodatkowych środków dla najbardziej aktywnych grup działających w terenie. Lokalne Grupy działania to dodatkowe miejsca gdzie nasi rolnicy mogą aplikować i pozyskiwać środki finansowe na swoje inwestycje.
Dokonaliśmy także zmian związanych z działaniem zapobiegającym rozprzestrzenianiu się choroby ASF. Przegłosowane zmiany będą dawać możliwość szybszej reakcji na zmieniające się ceny bram, ogrodzeń i furtek chroniących zwierzęta. Beneficjenci muszą mieć możliwość otrzymania dofinansowania na tyle wysokiego by móc zrealizować wcześniej zakładaną w biznesplanie inwestycję.
Jedna z najbardziej istotnych zmian, która została przegłosowana na posiedzeniu to wprowadzenie nowego działania Dobrostan zwierząt. Program ten będzie pozwalał otrzymać dodatkowe środki finansowe za zwiększenie dobrostanu utrzymywanych w swoim gospodarstwie świń (lochy, tuczniki) oraz krów. Płatnością tą objęty będzie teren całego kraju.
Zdecydowanie najważniejszą uchwałą, która została przegłosowana na posiedzeniu to wprowadzenie nowego poddziałania w obszarze Modernizacji gospodarstw rolnych związanej z nawodnieniem terenów rolniczych. W związku z coraz częściej pojawiającymi się klęskami żywiołowymi działanie to ma wspomagać obszary o niskiej retencji wód i próbować zapobiegać negatywnym skutkom utrzymujących się ciężkich warunków atmosferycznych. Na zakup urządzeń związanych z zaopatrzeniem obszarów rolniczych w wodę będzie można pozyskać 100 tys. zł.
Dodatkowo dokonano także przesunięcia środków finansowych do obszarów, które gwarantują sprawne ich wykorzystanie. Dodatkowymi środkami wsparte zostały działania związane z ochroną wód przed zanieczyszczeniami azotanami i działania związane z gospodarowaniem na obszarach Natura 2000. Środki finansowe zostały przeniesione także na nowe działanie Dobrostan zwierząt, na działania Leader oraz na działania delegowane do realizacji przez Urzędy Marszałkowskie – budowa lub modernizacja dróg lokalnych oraz gospodarka wodno-ściekowa.
Zachęcam do skorzystania z informacji w oddziale regionalnym ARiMR w Rzeszowie na ulicy Rejtana 36. Więcej informacji można znaleźć także na stronie internetowej www.arimr.gov.pl. W razie pytań jestem także do dyspozycji pod adresem mailowym t.nowakowski@poczta.pl oraz na stronie FB – pulspodkarpacia.pl. W kolejnych artykułach poruszę temat naborów dla działania „Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” oraz działania „Współpraca”, które ma za zadanie rozwijać innowacyjne inwestycje na terenach wiejskich.
Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email