Rolnictwo: Propozycja kolejnego wsparcia dla producentów trzody chlewnej

Rolnictwo: Propozycja kolejnego wsparcia dla producentów trzody chlewnej

Producenci trzody chlewnej, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z aktualnymi ograniczeniami na rynku rolnym, po spełnieniu pewnych wymagań będą się mogli ubiegać o pomoc finansową. Nabór wniosków zostanie uruchomiony przez ARiMR po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej.

O dofinansowanie będzie się mógł starać producent rolny zagrożony utratą płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi wojną na Ukrainie.

Prowadzona przez niego działalność musi mieć status mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa, a on sam posiadać numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Niezbędnym do spełnienia warunkiem jest prowadzenie w dniu 15 marca 2023 r. gospodarstwa, w którym były utrzymywane świnie, i zgłoszenie do komputerowej bazy danych prowadzonej przez ARiMR oznakowania urodzonych między 15 marca a 15 sierpnia 2023 r. zwierząt tego gatunku świń.

Przewidziane wsparcie ma wynieść 100 zł do każdego urodzonego w tym przedziale czasowym prosięcia, posiadającego numer identyfikacyjny i wpisanego do rejestru Agencji. W ramach tego programu pomocy jeden producent rolny będzie mógł otrzymać maksymalnie 500 tys. zł.

Nabór ma trwać do 31 sierpnia 2023 r. Jego uruchomienie jest jednak uzależnione od wydania pozytywnej decyzji przez Komisję Europejską. Gdy to nastąpi, na stronie internetowej Agencji zostaną opublikowane szczegółowe informacje dotyczące zasad ubiegania się o pomoc, a także udostępniony będzie formularza wniosku.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email