Polska: Nowa organizacja zajęć dla uczniów

Polska: Nowa organizacja zajęć dla uczniów

Od 26 października uczniowie wyższych klas szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, szkół podstawowych dla dorosłych, placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego przechodzą w tryb nauki zdalnej.

Nowe zasady funkcjonowania szkół i placówek wchodzą w życie od najbliższego poniedziałku, 26 października i będą obowiązywać mają przez 2 tygodnie (do 8 listopada).

Żłobki, przedszkola i klasy I-III szkół podstawowych funkcjonować będą bez zmian.

W jakich zatem placówkach nie będą zawieszone zajęcia stacjonarne?

Funkcjonowanie w żłobkach, przedszkolach, klasach I-III szkół podstawowych pozostaje bez zmian.

Stacjonarna nauka również odbywać się będzie w szkołach w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.

Dyrektorzy szkół specjalnych i specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych sami będą mogli w tym okresie decydować o trybie nauczania zarówno w klasach IV-VIII szkół podstawowych jak i w szkołach ponadpodstawowych.

Co z uczniami z niepełnosprawnością?

Uczniowie, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor szkoły zobowiązany jest zorganizować nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole (z wykorzystaniem komputera w szkole).

A co ze kształceniem zawodowym?

Szkoły i placówki prowadzące kształcenie zawodowe także przechodzą na zdalne nauczanie. W przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego zajęcia z zakresu kształcenia zawodowego organizowane w formie zajęć praktycznych prowadzi się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość wyłącznie w zakresie, w jakim z programu nauczania danego zawodu wynika możliwość realizacji wybranych efektów kształcenia z wykorzystaniem tych metod i technik. Praktyki zawodowe zaplanowane do realizacji w okresie całkowitego ograniczenia realizowane są zdalnie – w formie projektu edukacyjnego lub wirtualnego przedsiębiorstwa, mogą być także zaliczone na podstawie dotychczasowego doświadczenia zawodowego, bądź zrealizowanego wcześniej wolontariatu lub stażu zawodowego.

W okresie od 24 października 2020 do 8 listopada 2020 uczniowie szkół branżowych I stopnia będący  młodocianymi pracownikami są zwolnieni z obowiązku  świadczenia pracy na mocy art. 15f specustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z COVID-19.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email