Rzeszów: Młodzi cymbaliści nagrali płytę – zbierają na jej wydanie!

Rzeszów: Młodzi cymbaliści nagrali płytę – zbierają na jej wydanie!

7 lipca w Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. odbyła się konferencja prasowa podsumowującą realizację projektu ARTISTIC. Podczas spotkania zaprezentowano ideę i rezultaty prowadzonego projektu ARTISTIC, przedstawiono kampanię crowdfundingową uruchomioną w celu wydania albumu Cymbały znane
i nieznane
w wykonaniu lokalnych twórców niematerialnego dziedzictwa kulturowego Michała Rydzik i Jego uczniów. W trakcie konferencji odniesiono się do roli współpracy instytucji użytku publicznego tego typu przedsięwzięć. W konferencji w roli eksperta wystąpił dr Robert Godek – Dyrektor Departamentu Kultury
i Dziedzictwa Narodowego UMWP oraz przedstawiciele Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie, Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie oraz dyrekcja Ośrodka Kultury Grodzisko Dolne.

Jest to pierwsza tego typu kampania w regionie, która wnosi nowe spojrzenie na cele i narzędzia niezbędne we współpracy z lokalną społecznością i podmiotami z regionu, aby pomagać twórcom w realizacji ich pomysłów na rzecz zachowania i promocji tradycji. Projekt obejmuje wydanie albumu z tradycyjnymi melodiami oraz utworami współczesnymi, z zachowaniem historycznego brzmienia cymbałów rzeszowskich. Album o nakładzie 1000 egz. będzie dostępny za darmo, a dla tych, którzy wezmą udział w zbiórce na ten cel, przygotowany jest wyjątkowy muzyczny pakiet. Zbiórka jest dostępna pod adresem kliknij tutaj

Projekt Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego “ARTISTIC” prowadzony wspólnie z partnerami z różnych państw Europy środkowej znakomicie wpisuje się w niezwykle ważną potrzebę ochrony bogactwa kultury europejskiej w jej różnorodnych przejawach. Używając terminu “dziedzictwo niematerialne”, którego projekt ten dotyczy, mamy przede wszystkim na myśli tę najbardziej niezwykłą część naszej kultury, jakimi są przejawy ludzkiego ducha. Już dzisiaj, ze względu na to, że przerwany został przekaz międzypokoleniowy, wskazać możemy liczne umiejętności, tradycje czy zasoby, znane i stosowane przez naszych przodków, których jednak nie potrafimy powtórzyć. Nasza kultura staje się przez to niewątpliwie uboższa. Dlatego tak cenne są działania na rzecz utrwalenia i przechowania tych wypracowanych przez pokolenia umiejętności, sposobów ekspresji czy kreowania dzieł sztuki i przenoszenie tej wiedzy do następnych pokoleń. Widać to najwyraźniej na poziomie regionalnym, gdzie istnieje jeszcze wiele wspaniałych przykładów odrębności kulturowej, które jednak poddawane są coraz większej presji unifikacyjnej ze strony wszechogarniającej nas kultury masowej dr Robert Godek, Dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie

Młodzi muzycy to rodzeństwo Rydzik – Michał (28 l.), Agnieszka (22 l.), Aleksandra (16 l.) i Anna (14 l.) oraz Piotr Markocki (25 l.) zapraszają każdego, komu zależy na tworzeniu wartościowej przestrzeni w twórczości, do włączenia się w wydanie pierwszej płyty młodych muzyków z gminy Grodzisko Dolne. „Przekazujemy decyzję
o powstaniu naszej płyty w Wasze ręce!
 – mówi Michał Rydzik.Dołączcie do zbiórki na kliknij tutaj. Możecie wesprzeć wydanie naszego dwupłytowego unipacku wybierając jedną z nagród, która przybliży nas do realizacji naszego celu. Każde wsparcie jest dla nas ważne, pomoże nam w spełnieniu muzycznych marzeń, a nagrody są dla Was – dodaje.

Nagranie materiału muzycznego odbyło się w Studio Koncertowym im. Tadeusza Nalepy Polskiego Radia Rzeszów. Zarówno za realizację jak i mastering odpowiedzialne było Polskie Radio Rzeszów S.A. Producentem płyty, który jednocześnie partycypuje w kosztach został Ośrodek Kultury w Grodzisku Dolnym. Album składał będzie się z dwóch płyt. Na pierwszej znajdą się tradycyjne utwory ludowe. Na drugiej aranżacje utworów rozrywkowych, popularnych i klasycznych znanych wszystkim z list przebojów. Dzięki tej płycie chcę promować niematerialne dziedzictwo kultury oraz przypomnieć wszystkim, że cymbały to nasze narodowe dobro! Nasz cel to wydanie dwupłytowego unipacku zawierającego nagranie tradycyjnych melodii oraz utworów współczesnych, z zachowaniem historycznego brzmienia cymbałów rzeszowskich – mówi Katarzyna Mach-Wawrzaszek, dyrektor Ośrodka Kultury Grodzisko Dolne – producent albumu. To dzięki społeczności, pasjonatów muzyki ta kampania może się udać i już wkrótce to niezwykłe połączenie tradycji i nowoczesności dźwiękami wypełni Waszą przestrzeń – mówi Michał Rydzik. Projekt Cymbały znane i nieznane tworzą muzycy, pasjonaci popularyzujący szeroko pojęte nowe brzmienia na tradycyjnym, charakterystycznym dla Podkarpacia instrumencie. Mieszkają w gminie Grodzisko Dolne k. Leżajska w woj. podkarpackim i tu najczęściej można ich usłyszeć.Nadrzędnym celem projektu jest promowanie muzyki tradycyjnej oraz jej twórców. Chcesz ich lepiej poznać? Zachęcamy do klikania: tutaj.

Aranżacje piosenek, zachowana maniera i styl gry świadczą o głębokiej pasji muzycznej. Duchowa energia i komunikatywność sprawia, że radość i fascynacja, które są udziałem solistów  udzielą się  wielu słuchaczom. Jesteśmy dumni z naszych beneficjentów projektu. Płyta zasługuje na rozgłos, jest powodem do dumy, bo nie każdy muzyk stara się legitymować muzycznie tak jak Pan Michał z pozostałymi muzykami  – podsumowuje Małgorzata Kilian, koordynator projektu, RARR S.A.

Cymbały są instrumentem uniwersalnym, gdyż można na nich grać zarówno melodię jak i akompaniament.  Akompaniament młodych muzyków, na zasadniczo instrumencie ludowym Europy Wschodniej, nadał nowego brzmienia współczesnym piosenkom z albumu  tj. Luis Fonsi – Despacito ft. Daddy Yankee,  K. Bedelt – „The Black Pearl” z filmu “Piraci z Karaibów”, ale także Q. Mendoza – “Cielito Lindo”, twórczości z lat 60-70-tych oraz  pieśniom ludowym. Soliści wykonali muzykę różnych epok oraz sięgają po utwory wielkich kompozytorów, w tym: J. Strauss II, J. S. Bach,  A. Vivaldi. Cymbały jawią się tu jako wszechstronny instrument, a jego dźwięk sprawia, że kontakt z muzyką staje się bardzo intymny. Sposób  gry na tym instrumencie  można porównać do gry na fortepianie, ale charakterystyczny dźwięk cymbałów jest znacznie bardziej otwarty, dźwięczniejszy, a przy tym o większej liczbie alikwotów.

Młodzi muzycy rokrocznie biorą z powodzeniem udział w „Spotkaniach Cymbalistów” organizowanych przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz w innych konkursach o zasięgu regionalnym i krajowym.
W 2016 r. razem z Kapelą Ludową „Grodziszczoki” z Grodziska Dolnego nagrali płytę CD zawierającą najbardziej reprezentatywne utwory z folkloru muzycznego Grodziska i okolic.

Warto zauważyć, że crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe, może przynieść projektodawcy nie tylko korzyści materialne. Oczywiście one są ważne, ale nie ograniczajmy się jedynie do pieniędzy. Przede wszystkim to możliwość sprawdzenia na ile projekt jest atrakcyjny dla społeczności. Projektodawca dostaje natychmiastową informację zwrotną z rynku – wpłacam, czyli chcę tego projektu, lub nie wpłacam. Dobrze przeprowadzona kampania to niezwykłe narzędzie marketingowe, często dzięki tym działaniom pojawiają się nowe możliwości, czy nawet nowi inwestorzy zainteresowani naszym projektem. Jednak największą korzyścią niematerialną jest budowanie oraz integracja społeczności, czyli ludzi, którzy chcą być częścią projektuAgnieszka  Płoska, ekspert ds. crowdfundingu.

W ramach kampanii soliści zaangażowali się w projekt Fundacji Rzeszowskiej. W sobotę 11.07.2020 r. wezmą udział w imprezie “Podkarpackie Klimaty” na Kwadracie Kultury. Beneficjent projektu ARTISTIC – rodzeństwo Rydzik, zaprezentują sztukę gry na cymbałach rzeszowskich w repertuarze ludowym oraz współczesnym. Dodatkowo w duecie ojciec z synem p. Stanisław i Szymon Tadla – muzyk zespołu Reisha o dużych aspiracjach muzycznych. W programie dodatkowo słuchowisko chillout’u pn. “UCHO – Dźwiękowy Wehikuł Open Air” przy podkarpackich słuchowiskach oraz plenerowe kino – filmy dokumentalne z konkursu Podkarpackiej Kroniki Filmowej! Od 18 czerwca trwa zbiórka pieniędzy na 2-częściowy album instrumentalny „Cymbały znane i nieznane”. Platforma crowdfundingowa zrzutka.pl powstała z myślą o wszystkich osobach, które chcą realizować ciekawe projekty i urzeczywistniać kreatywne pomysły. Obecnie pozyskano 27% potrzebnych środków. Potrzebujemy więcej. Zebrane pieniądze od darczyńców zostaną przeznaczone na ZAiKS oraz tłocznie 1000 egzemplarzy albumu.Do osiągnięcia celu brakuje 4345 zł!

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email