Nisko: Mieszkańcy dokonali obywatelskiego zatrzymania pijanego kierowcy.

Nisko: Mieszkańcy dokonali obywatelskiego zatrzymania pijanego kierowcy.

O podejrzeniu kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu, poinformowało policjantów małżeństwo, które zwróciło uwagę na niebezpieczne manewry kierowcy bmw. Zgłaszający pojechał za bmw i odebrał kluczyki jego kierowcy. Okazało się, że 30-letni mieszkaniec Jeżowego miał ponad 2,6 promila alkoholu w organizmie.

Obywatelskie zatrzymanie – co na to prawo?

W tym momencie część osób może być zaskoczona, ale w Kodeksie postępowania karnego z dnia 6 czerwca 1997 roku znajduje się zapis o zatrzymaniu obywatelskim. Art. 243 wskazuje, że:

§ 1. Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości. 

§ 2. Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji. 

Kodeks postępowania karnego z dnia 6 czerwca 1997 roku. Art. 243

Ujęcie obywatelskie jest prawem, a nie obowiązkiem. Nie powinniśmy starać się być szeryfami polskich dróg i za wszelką cenę starać się zatrzymać pojazd. Czy ujęcie pijanego kierowcy mieści się w ramach art. 243 kpk?

Zdecydowanie tak, ponieważ w Kodeksie karnym w rozdziale “Przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji” znajdziemy art. 178a. § 1:

Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Kodeks karny, Przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, art. 178a. § 1

O stanie nietrzeźwości możemy mówić, kiedy:

  • zawartość alkoholu we krwi jest większa niż 0,5 promila lub prowadzi do stężenia, które przekracza tę wartość,
  • zawartość alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza jest większa niż 0,25 mg lub prowadzi do stężenia, które przekracza tę wartość.

Jeśli zobaczymy kierowcę, którego sposób jazdy lub zachowanie wskazuje na stan nietrzeźwości, to możemy go ująć. Jednak powinniśmy zachować spokój i rozwagę, by nie stwarzać dodatkowego zagrożenia w ruchu drogowym

Wzorowym przykładem postępowania jest ten, który zaistniał w Jeżowie. Z bmw wysiadł mężczyzna i chwiejnym krokiem poszedł do sklepu. Zgłaszający widzieli jak kierujący kupuje alkohol. Kiedy mężczyzna wyszedł ze sklepu i kierował się do swojego samochodu, zgłaszający podszedł do niego i zabrał mu kluczyki. Na miejsce przyjechał policyjny patrol.

Jego niebezpieczna jazda zwróciła uwagę innych kierowców. Bmw wjechało na chodnik, po czym odbiło z powrotem na pas jezdni i wężykiem dojechało na parking sklepowy. Małżeństwo, które zgłosiło to na policję, pojechało za bmw na parking.

Funkcjonariusze zbadali stan trzeźwości kierowcy bmw. 30-latek miał ponad 2,6 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy i oddali go pod opiekę rodzinie.

Ujęcie obywatelskie – jak postępować?

Pamiętajmy, że zatrzymanie obywatelskie to nasze prawo, a nie obowiązek. Jeśli zauważymy samochód, który jedzie zygzakiem, to najpierw powinniśmy zawiadomić policję, a potem pojechać za nim. Pijany kierowca sam z siebie stwarza duże zagrożenie na drodze. Dlatego nie powinno się go próbować za wszelką cenę zatrzymać. 

Co powinniśmy więc robić? Być cierpliwi i czekać aż się sam zatrzyma – na światłach lub parkingu. Wtedy możemy spróbować podbiec do samochodu, wyłączyć silnik i zabrać mu kluczyki. Jeśli natomiast kontynuuje on jazdę, to możemy informować na bieżąco policję o wydarzeniach.

Jeśli pijany kierowca stanął, a nie chce bezpośredniej konfrontacji, to możemy zablokować mu drogę, tak, by nie mógł kontynuować jazdy. Zdarzają się sytuację, że widzimy pijaną osobę, która próbuje wsiąść do pojazdu. W takich sytuacjach powinniśmy również wezwać policję, a potem spróbować zatrzymać nieodpowiedzialnego kierowcę.

Pamiętajmy, że prawo wskazuje, by po zatrzymaniu niezwłocznie przekazać zatrzymanego policji. W praktyce sprowadza się to do oczekiwania na przyjazd funkcjonariuszy. Warto także wspomnieć, że ujęcie obywatelskie to ostateczność, więc przede wszystkim powinniśmy zachować spokój i postępować współmiernie do okoliczności zdarzenia.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email