Rolnictwo: Można składać wnioski o zwrot za paliwo rolnicze

Rolnictwo: Można składać wnioski o zwrot za paliwo rolnicze

W sierpniu rolnicy mogą składać wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze wykorzystane od lutego do lipca 2021 roku. 

Od poniedziałku 2 sierpnia 2021 r. rolnicy mogą składać w urzędach gmin wnioski o zwrot akcyzy zawartej w oleju napędowym wykorzystanym do produkcji rolniczej w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2021 r. Takie wnioski można składać do wtorku 31 sierpnia 2021 r.

Jeżeli wniosek będzie poprawnie wypełniony, to gospodarz otrzyma pieniądze z magistratu w październiku 2021 r. Zwrot będzie wypłacone w formie gotówki w kasie urzędu gminy lub przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku.

Limit zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze ustala się jako sumę:

  • kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego, liczby 100 oraz powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego określonej w ewidencji gruntów i budynków, według stanu na dzień 1 lutego danego roku oraz
  • kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego, liczby 30 oraz średniej rocznej liczby DJP bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku.

Rolnik za paliwo wykorzystane do produkcji rolniczej w 2021 roku otrzyma:

  • 100 zł za każdy 1 ha użytków rolnych;
  • 30 zł za każdy 1 DJP bydła.

Aby rolnik mógł otrzymać zapłacony już podatek akcyzowy zawarty w cenie oleju napędowego, musi złożyć do magistratu poprawnie wypełniony wniosek oraz udokumentować wydatki poniesione na zakup paliwa rolniczego.

W praktyce podstawą do zwrotu akcyzy są faktury (lub ich kopie), w ty, faktura uproszczona, czyli paragon z NIP.

W przypadku rolników ryczałtowych, których numerem identyfikacyjnym, tak jak w przypadku innych podatników, jest NIP, sprzedawca, który nie ma technicznej możliwości ujęcia numeru NIP nabywcy na paragonie, przy sprzedaży powinien od razu wystawić fakturę VAT z numerem NIP.

Jeśli rolnik ubiega się o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze za hodowane bydło, to do wniosku musi dołączyć dokument zawierający informacje o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych bydła będącego w posiadaniu rolnika  w ostatnim dniu każdego miesiąca roku poprzedzającego rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku akcyzowego.

Czyli w odniesieniu do wniosków składanych w sierpniu będzie to dokument określający średni DJP za 2020 rok. Takie zestawienie musi wydać Kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email