Stalowa Wola: Wystawa "Kolory życia. Malarstwo polskie XX i XXI wieku z kolekcji sztuki Marii i Marka Pileckich"

Stalowa Wola: Wystawa "Kolory życia. Malarstwo polskie XX i XXI wieku z kolekcji sztuki Marii i Marka Pileckich"

W Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego w Stalowej Woli zainaugurowano wystawę “Kolory życia. Malarstwo polskie XX i XXI wieku z kolekcji sztuki Marii i Marka Pileckich”. Kuratorem wystawy jest Zbigniew Buski, wieloletni dyrektor Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Wystawa “Kolory życia” to 70 dzieł autorstwa dziewięciu znakomitych polskich malarzy XX i XXI wieku, a zgromadzone prace pochodzą z bogatej kolekcji sztuki Marii i Marka Pileckich. Kolekcja składa się z malarstwa, grafiki, rzeźby i innych gatunków sztuk plastycznych i od niemal czterdziestu lat jest stale rozwijana.

Jak mówił kurator Zbigniew Buski, Maria i Marek Pileccy mają w swojej kolekcji blisko 1000 dzieł 130 artystów. Skąd tytuł “Kolory życia”? Ponieważ kolory u Pileckich jest najważniejszym co widzimy w ich domu, w ogrodzie, mają wspaniałe jezioro. Ta kolekcja jest zbudowana na wielkich emocjach, szczególnie Marii. Niezwykle przeżywa to co kupuje.

Trzon kolekcji stanowi obecnie twórczość Jana Lebensteina. Pileccy posiadają ich ponad 270. – Można by z tego zrobić wspaniałą wystawę w najwspanialszych muzeach, nie tylko polskich ale i europejskich – dodaje Zbigniew Buski.

Ponadto zobaczymy dzieła Andrzeja Wróblewskiego, Franciszka Starowieyskiego i Henryka Cześnika. Cztery wielkie osobowości, różne epoki, odrębna poetyka, inny język wizualny i świat przedstawiony, wspólna jedynie siła ekspresji i moc zamknięta w ich dziełach, każda wypływająca z innego silnego źródła .

Do obecnej prezentacji, wybrano też dzieła Kiejstuta Bereźnickiego, Edwarda Dwurnika, Tadeusza Pfeiffera, Ewy Skaper i Zbigniewa Urbalewicza, nazywanych przez właścicieli kolekcji “lokalnymi twórcami i przyjaciółmi”.

Ekspozycja będzie czynna do 22 października.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email