Rolnictwo: Polska może stać się liderem rolnictwa zrównoważonego

Rolnictwo: Polska może stać się liderem rolnictwa zrównoważonego

W ocenie Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego “ASAP” Polska może stać się liderem rolnictwa zrównoważonego w Europie. Niezbędne do tego jest m.in. odpowiednie wsparcie finansowe w “Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027”.

Stowarzyszenie przedstawiło wnioski i postulaty do drugiej wersji projektu “Planu” w ramach przeprowadzonych konsultacji publicznych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, z którymi można się zapoznać na stronie: www.rolnictwozrownowazone.pl

,,Wsparcie w ramach Ekoschematów oraz inwestycji prośrodowiskowych ma zachęcić rolników do przejścia na bardziej zrównoważone i przyjazne środowisku rolnictwo. Zaproponowane rozwiązania wymagają jednak doprecyzowania warunków przyznawania pomocy oraz proporcjonalnego rozłożenia budżetu w kluczowych interwencjach” – Małgorzata Bojańczyk, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego “ASAP”. 

Ograniczenie dotacji tylko na produkcję ekologiczną w ramach działań inwestycyjnych wyklucza gospodarstwa, które chciałyby produkować w modelu rolnictwa zrównoważonego, nie jest dla nich uzasadniona ekonomicznie decyzja przejścia na produkcję ekologiczną.

Wymogi rolnictwa zrównoważonego może spełnić zdecydowanie więcej rolników w Polsce niż te dla rolnictwa ekologicznego. W rezultacie korzyści dla środowiska i klimatu będą większe i realne do osiągnięcia na dużą skalę.

Rolnictwo zrównoważone dla lepszego środowiska.

Rolnictwo zrównoważone to wszelkie działania ograniczające wpływ rolnictwa na środowisko, umożliwiające bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska wykorzystanie zasobów, np. gleby, ziemi, wody, maszyn, środków ochrony roślin, nasion, nawozów czy energii, przy zachowaniu opłacalności produkcji rolniczej i jej akceptacji społecznej. 

,,Wzrost dofinansowania dla rozwoju rozwiązań cyfrowych i praktyk rolnictwa zrównoważonego jest niezbędny, aby skutecznie ograniczyć wpływ rolnictwa na środowisko i emisję gazów cieplarnianych w Polsce” – uzupełniła Małgorzata Bojańczyk. 

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email