Sport: Startuje trzeci sezon Porsche Esports Sprint Challenge Poland

Sport: Startuje trzeci sezon Porsche Esports Sprint Challenge Poland

Dwudziestu czterech czołowych kierowców esportowych z naszego kraju będzie rywalizować w najważniejszych zawodach digital motorsportu – Porsche Esports Sprint Challenge Poland, rozgrywanych w ramach mistrzostw Polski. Organizatorzy przygotowali w tym roku rekordową pulę nagród o wartości 40000 złotych. Wyścigi będzie można obejrzeć na żywo w telewizji ELEVEN SPORTS.

Mistrzostwa Polski Digital Motorsport 2022

Tegoroczne Porsche Esports Sprint Challenge Poland składa się z sześciu rund zlokalizowanych na pięciu kontynentach. Kierowcy będą ścigali się pucharowymi Porsche 911 GT3 Cup w wersji 992 na wirtualnych wersjach najsłynniejszych torów świata na platformie iRacing. Na początek, ósmego września, zmierzą się na domowym torze Porsche – niemieckim Hockenheimringu. Następnie w kolejny czwartek zobaczymy rywalizację na amerykańskim Sebring. Dwa tygodnie przerwy poprzedzą zmagania na Interlagos w Brazylii, a kolejne rundy będą się odbywały co siedem dni już do samego końca sezonu. Suzuka (Japonia), Mount Panorama Circuit (Australia) i Red Bull Ring (Austria) stanowią drugą połowę rywalizacji. Najlepszych polskich simracerów czekają niesamowicie intensywne dwa miesiące rywalizacji i wirtualna podróż po świecie.

Za transmisje ponownie odpowiadać będzie ELEVEN SPORTS. Widzowie będą mogli oglądać wyścigi okraszone głosem swoich ulubionych komentatorów z Formuły 1 – Mikołaja Sokoła, Michała Gąsiorowskiego i Filipa Kapicy – na telewizorach, ale także na Facebooku. Wyścigi będą odbywać się w simracingowe czwartki, niektóre poprzedzające weekendy z F1.

W tym roku organizatorzy Porsche Esports Sprint Challenge Poland przygotowali rekordową pulę nagród o wartości 40000 zł. W jej skład wchodzi 10000 zł do podziału dla najlepszych kierowców rundy oraz klasyfikacji generalnej, trzy zaproszenia na program Porsche on Track na torze Silesia Ring o łącznej wartości 16000 zł dla czołowej trójki oraz ufundowanie płatnej zawartości gry, której kwota wynosi 14000 zł. Nie można również zapominać o nadaniu oficjalnych tytułów mistrzów Polski w digital motorsport oraz zaproszeniu na Galę Sportu Samochodowego Polskiego Związku Motorowego.

„Mamy przyjemność organizować już trzeci sezon Porsche Esports Sprint Challenge Poland, czyli Mistrzostw Polski w Digital Motorsporcie – mówi Radosław Turek z Ragnar Simulator. W tym roku wspólnie z Porsche Polska przygotowaliśmy dla kibiców niesamowite show: najlepsi polscy simracerzy w Porsche 911 GT3 Cup na sześciu światowych torach. Taka kombinacja gwarantuje emocje, tym bardziej, że w stawce mamy zarówno doświadczonych wyjadaczy – w tym dwukrotnego mistrza Polski Dominika Blajera, jak i debiutantów, którzy z powodzeniem startują w międzynarodowych rozgrywkach. Bardzo cieszy nas wsparcie naszych patronów medialnych: Rally and Race, Auto Świat, ELEVEN SPORTS oraz partnerów technicznych iRacing i Go4Race. Zapraszam do oglądania mistrzostw”.

Stawkę dwudziestu czterech kierowców głównego sezonu Mistrzostw Polski Digital Motorsport 2022 tworzą: dwunastu najlepszych simracerów z 2021 roku, zwycięzca tegorocznego Pucharu Polski (Kamil Grabowski) oraz jedenastu zawodników z baraży (zwycięzca Nikodem Wierzbicki). Urzędujący mistrz Polski Dominik Blajer, będzie mieć utrudnione zadanie utrzymania pozycji, ponieważ konkurencja jest niezwykle silna.

„Stawka w tym roku będzie bardzo mocna – mówi Dominik Blajer. – Przy moim obecnym kalendarzu startów w światowych rozgrywkach, ciężko będzie o trening i obronę tytułu, ale spróbuje dać z siebie wszystko. Na pewno zapewnimy zacięta rywalizację na torze dla oglądających”.

Emocje podgrzewa fakt, że młoda krew w Porsche Esports Sprint Challenge Poland zamierzało śmiało wjechać na tory wyścigowe i pokazać na co ją stać.

„Zdobycie Pucharu Polski Digital Motorsport dodało mi dużo pewności siebie przed sezonem Mistrzostw Polski Digital Motorsport – komentuje Kamil Grabowski. – Myślę, że stawka będzie bardzo wyrównana a rywalizacja będzie bardzo zacięta i trudna. Niemniej jednak wierzę w siebie i swoje umiejętności i mam nadzieję, że uda mi się wygrać tytuł Mistrza Polski Digital Motorsport”.

Bardziej zachowawczo do rywalizacji podchodzi zwycięzca baraży. Być może wynika to również z doświadczenia w realnym ściganiu, gdzie Nikodem Wierzbicki walczy o tytuł mistrza Polski:

„Nie uważam się za faworyta do walki o mistrzostwo Polski w digitalu w tym roku, czeka mnie bardzo ciężki sezon na bardzo ciekawych torach. Mam nadzieję, że zdobędę bardzo ważne doświadczenie w tym sezonie, aby jak najlepiej przygotować się na kolejną edycję. Samochód jest ten sam, co w barażach, jednak teraz mamy odblokowany setup, który spowoduje bardzo duże zmiany, nad którymi od kilku tygodni pracujemy bardzo ciężko z całym zespołem, aby jak najlepiej wystartować na pierwszych rundach MPDM”.

To już trzeci sezon Mistrzostw Polski Digital Motorsport sygnowanych przez Polski Związek Motorowy. Jest to jedyna simracingowa seria w kraju, która ma oficjalny status i kierowcy otrzymują tytuły mistrzowskie oraz szarfy podczas Gali Sportu Samochodowego PZM.  

„Jeszcze kilka lat temu mało kto traktował simracing poważnie, a dziś to pełnoprawna dyscyplina w Polskim Związku Motorowym – mówi Sebastian Urbaniak, koordynator ds digital motorsportu w PZM. – Ragnar Simulator, promotor mistrzostw, trzy lata temu przedstawił konkretną wizję rozwoju, która bardzo nam się spodobała i wspólnie ją realizujemy. Polska jako jeden z pierwszych krajów w FIA podjął się wyzwania popularyzacji simracingu i systematycznie podnosi poprzeczkę. Efekty współpracy są niesamowite i zapowiada się doskonałe ściganie”.

Pierwsza runda Porsche Esports Sprint Challenge Poland na torze Hockenheimringu już w najbliższy czwartek 8 września o godzinie 21:30 na żywo w ELEVEN SPORTS.

Historia Mistrzostw Polski Digital Motorsport 2022

Historia Mistrzostw Polski Digital Motorsporcie rozpoczęła się w 2020 roku, kiedy Polski Związek Motorowy wraz z Ragnar Simulator zauważyli rosnący potencjał simracingu w kraju i na świecie. Wirtualne wyścigi zaczęły zyskiwać na popularności kiedy te „prawdziwe” nie mogły się odbywać, co jednocześnie sprawiło, że więcej osób samemu postanowiło zacząć swoją przygodę z simracingiem.

Z biegiem czasu do projektu dołączali kolejni partnerzy jak Porsche Polska, które zostało sponsorem tytularnym oraz ELEVEN SPORTS, dzięki czemu transmisje z rywalizacji pojawiły się na tej samej antenie, która nadaje rywalizację w Formule 1.

„W ciągu tych trzech lat zrobiliśmy wspólnie z PZM, Porsche Polska i pozostałymi partnerami naprawdę wiele na rzecz popularyzacji digital motorsportu – mówi Radosław Turek, promotor i organizator MPDM z Ragnar Simulator. – Wykorzystaliśmy, że właśnie ta forma esportu jest na niesamowitej fali wznoszącej i ciągle korzystamy z tego trendu. Docieramy coraz mocniej >>pod strzechy<< i simracing staje się popularniejszy, ale także bardziej przystępny”.

Przystępność była jedną z największych misji przed rozpoczęciem tegorocznego sezonu. Podobnie, jak w poprzednich latach, szansę na walkę o tytuł mistrza Polski miał praktycznie każdy posiadacz komputera. Wprowadzone zmiany sprawiły, że stało się to jednocześnie łatwiejsze.

W pierwszym sezonie Porsche Esports Sprint Challenge Poland o tym kto pojedzie w danej rundzie, decydowały prekwalifikacje przed każdym dniem wyścigowym. Rok później wprowadzono prekwalifikacje do całych mistrzostw. Sezon 2022 wygląda pod tym względem zupełnie inaczej.

„Jedną z głównych misji przed tegorocznymi mistrzostwami było sprawienie, żeby jeszcze więcej osób mogło wziąć udział i spróbować swoich sił – mówi Krzysztof Woźniak, rzecznik prasowy MPDM. – Jednocześnie chcieliśmy, aby wszystko odbywało się na platformie iRacing – absolutnym liderze pod względem symulacji i najpopularniejszym tytule w świecie simracingu. Oczywiście iRacing ma wiele zalet, ale nie mogliśmy zapomnieć o tym, że jest to dosyć kosztowna platforma wymagająca płatnej subskrypcji i kupowania aut oraz torów, co może odpychać wielu potencjalnych zainteresowanych”.

Te dwie kwestie udało się rozwiązać za jednym zamachem. W pierwszej połowie roku odbyła się pierwsza edycja Pucharu Polski Digital Motorsport. W trwającej sześć rund rywalizacji mógł wziąć udział każdy i to bez dodatkowych kosztów związanych z platformą iRacing.

Organizatorzy przygotowali kody dające dostęp do iRacing na trzy miesiące dostępne dla każdego chętnego simracera. Wszystkie użyte tory wraz z samochodem były dostępne za darmo dla każdego posiadacza subskrypcji.

„Chcieliśmy dać szansę nowym simracerom spróbować iRacing, żeby przekonali się samemu czemu korzystamy właśnie z tej platformy do organizacji najważniejszych zawodów w kraju. Dzięki Pucharowi Polski Digital Motorsport otworzyliśmy się na zupełnie nową grupę ludzi. Pojawiło się paru >>weteranów<<, ale także osoby, które dopiero co podłączyły kierownice do komputerów” – komentuje Radosław Turek.

Ekscytująca walka skończyła się tytułem dla Kamila Grabowskiego, podopiecznego akademii Williams Esports – jednego z najsłynniejszych i najlepszych zespołów simracingowych. Zdobycie Pucharu Polski (poza uroczystym nagrodzeniem podczas Gali Sportu Samochodowego PZM na koniec roku) wiązało się także z gwarantowanym miejscem w stawce Mistrzostw Polski.

Ci, którym zabrakło do Grabowskiego, a również mieli ambicję walki w najważniejszych zawodach w kraju, dostali drugą szansę na wywalczenie sobie miejsca w Porsche Esports Sprint Challenge Poland w postaci baraży Mistrzostw Polski Digital Motorsport – Road to Porsche Esports Sprint Challenge Poland.

Podczas czterech dni wyścigowych trzynastu uczestników Pucharu Polski Digital Motorsport walczyło z jedenastką simracerów, którzy w ubiegłorocznych Mistrzostwach Polski znaleźli się w dolnej połowie tabeli. Najlepszy w barażach był Nikodem Wierzbicki, zdobywca drugiego miejsca w Pucharze Polski Digital Motorsport. Wierzbicki stanie przed wyjątkową szansą zostania mistrzem Polski nie tylko w digital motorsporcie, ale także Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski gdzie również startuje.

Aby to nastąpiło będzie musiał najpierw pokonać dwudziestu trzech rywali na sześciu wirtualnych torach wyścigowych. Jednym z nich będzie dominator dotychczasowych sezonów Porsche Esports Sprint Challenge Poland. Dominik Blajer powraca, aby spróbować zdobyć swój trzeci z rzędu tytuł mistrza Polski.

W ostatnich latach Blajer wraz ze swoją ekipą DV1 Triton Racing urośli do roli jednych z najważniejszych graczy na europejskiej scenie. Regularnie bierze udział w najważniejszych zawodach i seriach pokazując swój talent i udowadniając jak utalentowani zawodnicy rywalizują w Mistrzostwach Polski Digital Motorsport.

Rewanżu za miniony rok szukać będą chociażby ci, którzy w końcowej tabeli skończyli tuż za Blajerem. Maciej Młynek oraz Mateusz Łuczak zaliczyli wyśmienity debiut rok temu i teraz rywale zdecydowanie nie będą mogli ich lekceważyć.

Organizatorem i promotorem Porsche Esports Sprint Challenge Poland, cyklu rozgrywanego w ramach Mistrzostw Polski Digital Motorsport 2022 pod egidą Polskiego Związku Motorowego, jest Ragnar Simulator. Sponsorem wydarzenia jest Porsche Polska. Patronami medialnymi są Rally and Race, ELEVEN SPORTS i Auto Świat. Partnerami technicznymi iRacing oraz Go4Race.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *