Stalowa Wola: Miejski Dom Kultury jaśnieje nowym blaskiem

Stalowa Wola: Miejski Dom Kultury jaśnieje nowym blaskiem

Czy socrealizm jest kłopotliwym dziedzictwem dla Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli? – ten temat konferencji popularnonaukowej zainicjował wznowienie działalności Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli po kapitalnym i całościowym remoncie wnętrza. W kolejnych częściach spotkania nie zabrakło wykładów na temat historii budynku, prac prowadzonych podczas remontu oraz pytań na temat oferty programowej, która będzie budowana na fundamencie dziedzictwa kulturowego MDK w Stalowej Woli. 

To przepiękna zmiana, niesamowita metamorfoza, a tak naprawdę powrót do dawnego blasku i piękna Miejskiego Domu Kultury. Drobiazgowe prace konserwatorskie pozwoliły odsłonić dawne piękno, które przez całe dekady było zasłonięte. Wiele pięknych elementów architektury, sztukaterii, różnego rodzaju wyjątkowych elementów naszej tożsamości lokalnej było zakrytych albo zniszczonych. Prace konserwatorskie pozwoliły na odnowienie i pokazanie na nowo tego niesamowitego piękna Miejskiego Domu Kultury. Wykonane prace istotnie zmieniły komfort codziennego korzystania z tego budynku – mówił tuż przed konferencją prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny. 

Oddany do użytku w 1952 roku Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli stanowi centrum edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży, a także główny w Stalowej Woli ośrodek amatorskiego ruchu artystycznego. MDK posiada swoistą „duszę” dzięki ludziom, którzy nieprzerwanie od 72 lat tworzą to miejsce.

„Sercem Miejskiego Domu Kultury są ludzie, którzy mają program artystyczny, wizję, miłość do sztuki, kultury lokalnej oraz dbałość o naszą tożsamość lasowiacką. Jestem przekonany, że ta stalowowolska „świątynia kultury” będzie tętnić życiem, zachęcając i pociągając innych do pięknego działania” – zaznaczył prezydent Nadbereżny, który także w skrócie przedstawił przeprowadzone podczas remontu prace: Prac było naprawdę sporo, ale warto było podjąć się tego zadania, mimo, że po drodze napotkano na wiele przeszkód. Dokonała się zmiana geometrii sali widowiskowej, obiekt został w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, wejście i przemieszczanie się jest bardziej komfortowe. Pojawiły się nowe fotele, które są zachowane w stylu konserwatorskim. Bardzo istotna jest nowa klimatyzacja, która na pewno w porach cieplejszych będzie sprawiała, że komfort doznań artystycznych będzie dużo większy. Jest to olbrzymia zmiana jakościowa. Co ważne dla artystów, powstała nowa scena z zapadnią, umożliwiająca realizację ambitnych programów artystycznych, wyjazdów czy ukrycia różnego rodzaju instrumentów. Do tego cała technika sceniczna, zautomatyzowana, sterowana nowoczesnymi tabletami oraz oświetlenie najnowszej generacji. To czego nie widać, a jest bardzo istotne dla grup artystycznych, to garderoby, pracownia krawiecka, pracownia plastyczna, sale do ćwiczeń i sale taneczne. Całość tworzy niesamowite warunki do tego, żeby artyści mogli się rozwijać, kreować piękno naszej kultury, a widzowie mogli wychodzić stąd z poczuciem dokonania najlepszego wyboru na spędzanie wolnego czasu oraz rozwoju kulturalnego.” 

Wszyscy, którzy włożyli swój wkład w przygotowanie i przeprowadzenie remontu Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, na czele z przedstawicielami Funduszy Norweskich, zostali przez prezydenta miasta imiennie docenieni, a włodarz miasta został uhonorowany „lasowiackim sercem”, za wielkie serce włożone w dokonaną rewitalizację obiektu. 

Na konferencję odbywająca się 26 stycznia pod hasłem „Czy socrealizm jest kłopotliwym dziedzictwem dla Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli?” składał się cykl wykładów na temat Zakładowego Domu Kultury, przebudowy, prac konserwatorskich, dziedzictwa kulturowego, a także wernisaże: „Dwóch ikon” i „Pinakoteka-prolog” oraz popołudniowe warsztaty, podczas których zostaną zaprezentowane zasoby i dziedzictwo MDK w wyremontowanych pomieszczeniach. 

Generalny remont Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli objął 90% powierzchni budynku. Został przeprowadzony w ramach projektu: „Przebudowa i wykonanie prac konserwatorskich w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli celem efektywnego wykorzystania dziedzictwa kulturowego” w ramach Programu „Kultura” Działanie 1 „Poprawa Zarządzania Dziedzictwem Kulturowym” współfinansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021. Całkowita wartość projektu wynosi 22 001 168,16 zł w tym: 11 494 151,39 zł – dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego EOG, 2 028 379,68 zł – dofinansowanie ze środków Budżetu Państwa, 8 478 637,09 zł – wkład własny miasta Stalowa Wola oraz Partnerów Projektu: Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli oraz Stowarzyszenia INTBAU Norway. 

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email