Zdrowie: Pięć powodów, przez które ryzyko zawału serca wzrasta zimą

Zdrowie: Pięć powodów, przez które ryzyko zawału serca wzrasta zimą

Im niższa temperatura za oknem, tym większe ryzyko zawału serca. Zimą szczególnie powinny dbać o siebie osoby, które chorują na nadciśnienie, mają wysoki poziom cholesterolu lub przeszły już jeden zawał.

Największe badanie dotyczące wpływu temperatury powietrza na ryzyko zawału serca przeprowadzone zostało przez naukowców z Uniwersytetu Lund w Szwecji. Przeanalizowali dane od ponad 274 tys. szwedzkich pacjentów, którzy w latach 1998-2013 przeszli zawał serca i porównali je z dostępnymi danymi pogodowymi.

Analizy wykazały, że częstość zawałów serca wzrastała wraz z obniżaniem się temperatury powietrza, obniżeniem ciśnienia atmosferycznego, wyższą prędkością wiatru i krótszym czasem nasłonecznienia.

Największy związek zanotowano dla temperatury. W najzimniejszych miesiącach roku zawałów serca było o 31 proc. więcej niż w miesiącach najcieplejszych.

Częstość zawałów serca była wyższa w dniach, gdy temperatura powietrza spadała poniżej 0, a zmniejszała się, gdy temperatura wzrastała o 3-4ºC. Według naukowców ujemna temperatura może wpływać na zwężenie tętnic, przez co zwiększa się ciśnienie i obciążenie serca.

Co może wpływać na zwiększenie się częstości zawałów serca zimą? :

1.Zimowe aktywności fizyczne mogą zwiększać ryzyko zawału serca.

Doktor Wiliam Frishman z Westminster Medical Center zwraca uwagę na aktywności fizyczne zwiększające ryzyko zawału serca w zimie. Chodzi np. o odśnieżanie. Podczas odśnieżania np. podjazdu, a więc wykonywania aktywności fizycznej, serce bije szybciej. Dodatkowo, żeby utrzymać prawidłową temperaturę ciała, naczynia krwionośne się zwężają, co powoduje podniesienie ciśnienia krwi.

Jeśli podczas aktywności fizycznej w zimie pojawi się ból w klatce piersiowej, duszności, nadmierne pocenie się, należy przerwać wykonywane czynności i odpocząć. Gdy to nie pomoże, konieczna może okazać się interwencja lekarska.

2.Niezdrowe jedzenie może zwiększać ryzyko zawału

W okresie zimowym sięgamy po niezdrowe przekąski. Każdy dodatkowy kilogram ponad miarę może skutkować zwiększeniem ryzyka zawału serca. Świąteczne ciasteczka i potrawy o dużej zawartości cukru, tłuszczu i soli mogą niekorzystnie wpływać na pracę serca.

3.Infekcje grypopodobne mogą zwiększać ryzyko zawału

Jesienią i zimą, kiedy temperatury nagle spadają, łatwiej o przeziębienie i grypę. Jedno z badań opublikowanych w czasopiśmie “JAMA” w 2013 roku znalazło powiązanie między podaniem szczepienia przeciw grypie a zmniejszeniem ryzyka wystąpienia zdarzenia sercowego, w tym zawału serca i udaru mózgu o ok. 33 proc. w ciągu następnego roku.

Szczepienie przeciw grypie może być przydatne dla osób starszych. Jeśli zachorują na grypę, organizm zużyje mnóstwo energii, żeby walczyć z chorobą, a to obciąża serce. Zaszczepiony pacjent, który mimo to zachoruje, przechodzi grypę łagodniej.

4.Narażenie na stres może zwiększyć ryzyko zawału

W okresie jesiennym i zimowym, część z nas jest bardziej podatna na stres i jego skutki. W badaniu opublikowanym w 2017 roku w czasopiśmie “Lancet” naukowcy dowiedli, że stres emocjonalny wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. W badaniu wzięło udział 293 pacjentów.

5.Picie alkoholu zimą może zwiększać ryzyko zawału serca

Naukowcy z Pittsburg Liver Centre zaobserwowali, że zimą częściej sięgamy po alkohol. Ma to związek ze spadkiem temperatury i ograniczonym dostępem do światła dziennego. W miesiącach od września do lutego częściej spożywamy wysokoprocentowe napoje. Alkohol powoduje, że naczynia krwionośne się rozszerzają i robi się cieplej.

Nadużywanie alkoholu ma zgubne skutki dla naszego organizmu. Upośledza układ nerwowy, wpływa również niekorzystnie na pracę serca i może zwiększać ryzyko zawału. Zamiast rozgrzewającego kubka grzanego wina czy piwa, lepiej zimą wybrać owocową herbatę.

Objawy zawału serca: silny ból w klatce piersiowej, który promieniuje do szyi, lewego ramienia, czasem do brzucha i nie ustaje, duszności, przyśpieszone bicie serca, nadmierne pocenie się, bladość skóry. Pojawia się też uczucie ogromnego zmęczenia. Zawał serca jest stanem zagrożenia życia i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Nie ignoruj objawów.


Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email