Lesko: Tworzenie miejskiego archiwum – przyłącz się!

Lesko: Tworzenie miejskiego archiwum – przyłącz się!

Zapewne niewielu czytelników wie, że w tym roku Lesko rozpoczyna jubileuszowe obchody 550-lecia nadania praw miejskich. Czy będą one hucznie obchodzone, zależy od sytuacji epidemiologicznej. Gdy wszystko wróci do normy, władze będą chciały wspólnie z mieszkańcami i gośćmi godnie uczcić to wielkie historyczne wydarzenie.

W planach Urzędu Miasta i Gminy oraz jednostek podległych jest m.in. stworzenie plenerowej wystawy „550. Miasto z historią” oraz Regionalnej Izby Pamięci w dawnej świątyni ormiańskiej, która jest w tej chwili remontowana. Nie zabraknie też albumów czy folderów turystycznych. Te i inne działania wymagają stworzenia zbioru – archiwum dawnych pamiątek (zdjęć, pocztówek, dokumentów, ciekawych przedmiotów) z pomocą mieszkańców, ponieważ ani urząd, ani biblioteka czy dom kultury, nie posiadają wystarczających zbiorów, którymi mogą posługiwać się niekomercyjnie.

Dlatego też gorąco Państwa zachęcamy do aktywnego włączenia się w akcję „Lesczanie dla miasta”! Każdy z nas ma w swoich domowych zasobach rodzinne – wielowiekowe pamiątki, które nigdy nie doczekały się publikacji. Właśnie teraz przyszła na nie pora! Wykorzystajmy czas kwarantanny efektywnie dla Leska – poszukajmy na strychu, w albumie, czy w innych zakamarkach materiały, które mogą okazać się prawdziwą perełką „miasta Kmitów”. Chcemy pokazać kolejnym pokoleniom, jak Lesko wyglądało 20, 50, 100, a nawet więcej lat temu, jak wyglądało życie codzienne.

Jeśli zdecydują się Państwo na wsparcie miejskiego archiwum, możecie to zrobić na dwa sposoby:

1) Gdy zechcecie podarować skany oryginałów, a jest to możliwe – możecie je zeskanować w jak najwyższej rozdzielczości i przesłać mailowo na adres promocja@lesko.pl, wraz z opisem co i kogo przedstawiają oraz ewentualnego autora lub z czyjego zbioru pochodzą. Konieczne jest także podpisanie i przesłanie skanu klauzuli RODO i zezwolenia dla Gminy Lesko na publiczne niekomercyjne wykorzystywanie zbiorów. Dokumenty te dostępne są na stronie internetowej www.lesko.pl

W momencie, kiedy nie mają Państwo skanera – prosimy zadzwonić do Biura Promocji Kultury i Turystyki naszego urzędu – 575 588 488. Pracownik umówi się na skanowanie, a oryginały zostaną Państwu zwrócone w nienaruszonym stanie.

2) Gdy zechcecie podarować do zbiorów oryginały, prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Promocji Kultury i Turystyki urzędu – 575 588 488. Wówczas pracownik indywidualnie uzgodni z Państwem formę i sposób przekazania materiałów.

Mamy nadzieję, że inicjatywa spotka się z Państwa aprobatą i dużym odzewem, a Lesko doczeka się archiwum miejskiego z prawdziwego zdarzenia.

Na zachętę prezentujemy Państwu kilka ciekawych zdjęć, jakie dotychczas udało się zgromadzić w gminnym archiwum.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.